W październikowych wyborach siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów zostało wybranych w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP IX kadencji. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wszyscy oni złożyli już rezygnacje ze stanowisk. 
Byli to: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacka, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyska, Paweł Hreniak – wojewoda dolnośląski, Zbigniew Hoffmann – wojewoda wielkopolski, Zdzisław Sipiera – wojewoda mazowiecki, Władysław Dajczak – wojewoda lubuski oraz Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski. Do parlamentu zostało wybranych również dwoje wicewojewodów: Violetta Porowska – wicewojewoda opolska oraz Bartłomiej Dorywalski – wicewojewoda świętokrzyski.

Nie poinformowano, kiedy zostaną obsadzone pozostałe zwolnione po wyborach stanowiska wojewódów. 

Więcej o zmianach na stanowiskach wojewodów>>

 

Oczy i uszy rządu w regionach

- Urzędy wojewodów są integralną częścią całego aparatu państwa polskiego; całego aparatu publicznego, który zapewnia obecność państwa w każdym zakątku Polski - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego wręczenia powołań czterem nowym wojewodom. - Wojewodowie są nie tylko oczami, uszami rządu, ale są również głową, rękami. Patrzą na to, co dzieje się dobrze, poprawiają to, żeby było jeszcze lepiej, ale także usprawniają. Działają w okolicznościach klęsk żywiołowych pełnią niezwykle kluczową funkcję - mówił premier Morawiecki.

Konstanty Radziwiłł to b. minister zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Radziwiłł był senatorem IX kadencji, ubiegał się bezskutecznie o mandat europosłach w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. oraz w wyborach parlamentarnych do Senatu tego samego roku. W latach 2001-2010 był prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.

Lecha Sprawka był posłem VI, VII i VIII kadencji. W wyborach do Sejmu IX kadencji w 2019 r. nie uzyskał reelekcji. W przeszłości pełnił funkcję lubelskiego kuratora oświaty i podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka.

Tobiasz Bocheński to dotychczasowy dyrektor biura poprzedniego wojewody Zbigniewa Raua. Ma 32 lata, jest doktorem nauk prawnych, wykłada m.in. w tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego. Bocheński był najpierw doradcą wojewody Zbigniewa Raua, następnie został dyrektorem jego biura.

Łukasz Mikołajczyk był senatorem IX kadencji i bez powodzenia startował w wyborach do Senatu w ostatnich wyborach z 2019 r. Pracował jako nauczyciel informatyki i matematyki, był dyrektorem szkoły podstawowej w Ostrowie Wielkopolskim, a od 2010 do 2015 r. pełnił mandat radnego powiatu ostrowskiego z ramienia PiS.