W poniedziałek na konferencji prasowej z udziałem dwóch europosłów KNP, szefa ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego oraz Jarosława Iwaszkiewicza przedstawiono również kilku liderów list w wyborach do rady miejskiej Wrocławia, jak i dolnośląskiego sejmiku.

„Zdajemy sobie sprawę, że w wyborach samorządowych nie obalimy tego systemu. Jednak głosy oddane na naszych kandydatów są bardzo ważną informacją dla obecnej władzy, że obywatele mają dosyć tego systemu” - powiedział Korwin-Mikke.

Ubiegający się o prezydenturę we Wrocławiu Robert Maurer zapowiedział w swoim programie m.in. ograniczenie biurokracji, likwidację spółek miejskich, straży miejskiej oraz demonopolizację usług, które obecnie są wykonywane przez podmioty samorządowe.

„Postulujemy zupełne zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez urząd miejski, bo to nieuczciwa konkurencja wobec przedsiębiorców” - mówił Maurer, który opowiada się za „urynkowieniem usług dotychczas wykonywanych przez samorząd”.

Jak podkreślił, ważnym punktem programu jest zwiększenie wpływu wrocławian na życie miasta m.in. poprzez umożliwienie im wnoszenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Ma to służyć decentralizacji władzy samorządowej.

Maurer jest obecnie radnym osiedlowym. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego wrocławskiego oddziału KNP, wcześniej był wieloletnim działaczem UPR, a pod koniec lat 80. związany był z antykomunistycznym podziemiem poprzez „Solidarność Walczącą”. Z zawodu jest nauczycielem informatyki.

Liderami list w wyborach do rady miejskiej Wrocławia zostali działacze KNP i przedsiębiorcy: Tomasz Bukata, Piotr Dołęga, szef wrocławskich struktur partii Henryk Nowakowski oraz syn europosła Iwaszkiewicza - Maciej Iwaszkiewicz.

Zaprezentowano również trzech liderów list do sejmiku województwa z okręgu wrocławskiego. To przedsiębiorcy i działacze: Zbigniew Jarząbek, Paweł Pachura oraz Bogdan Diakowski.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)