NIK stwierdziła, iż organy skontrolowanych miast realizowały zadania mające na celu wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Gminy podjęły też właściwe działania w celu wykonania infrastruktury parku przemysłowego w Czarnej Białostockiej i parku naukowo-technologicznego w Białymstoku. Przygotowano m.in. dokumentację techniczną, tereny pod realizację inwestycji oraz wykonano niektóre elementy infrastruktury.

Z raportu wynika jednak, iż zastrzeżenia NIK budzi brak skuteczności działań realizowanych w celu pozyskania inwestorów do tworzonych parków, a w przypadku Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego w Białymstoku, niewypracowanie zasad współpracy oraz udziału uczelni wyższych we wdrażaniu innowacji. NIK zwróciła uwagę, iż podstawowym celem Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach jest tworzenie środowiska innowacyjnego nastawionego na rozwój przedsiębiorczości. Mimo podejmowanych prób i upływu sześciu lat od powstania, Park nie nawiązał efektywnej współpracy ze środowiskiem naukowym, nie uzyskał efektów w sferze wdrażania nowych technologii i nie wykonywał zadań w zakresie pomocy firmom technologicznym w początkowym okresie ich działalności. W konsekwencji Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód nie uzyskiwał dochodów z tytułu komercjalizacji nowoczesnych technologii. Wątpliwości NIK wzbudziło osiągnięcie zakładanych dla Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód wskaźników rezultatu. W 2013 roku w inkubatorze technologicznym powinno funkcjonować co najmniej 20 nowych przedsiębiorstw, podczas gdy do zakończenia kontroli, chęć wynajęcia pomieszczeń Parku zgłosiło siedem podmiotów. W ocenie NIK również Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Białostockiej nie realizowało celu dla jakiego zostało utworzone. W okresie objętym kontrolą Centrum nie skomercjalizowało żadnego wynalazku i nie wdrożyło do gospodarki wyników ani jednego projektu badawczego.

Po zakończeniu kontroli NIK stwierdziła, iż województwo podlaskie charakteryzuje się najlepszą w skali kraju dostępnością do ośrodków innowacji i przedsiębiorczości, przy niskiej sprawności ich funkcjonowania. Zdaniem Izby niezbędne zatem jest nawiązanie wzajemnej współpracy tych ośrodków w celu jak najbardziej efektywnego wdrażania nowych technologii oraz podjęcie współpracy ośrodków innowacji z przedsiębiorcami. NIK zwróciła również uwagę, iż ze względu na niezadowalającą pozycję Polski wśród krajów Unii Europejskiej w zakresie wdrażania innowacji, wpływu nauki polskiej na innowacyjność rozwiązań zastosowanych w przemyśle oraz wysokości nakładów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową, niezbędne jest stworzenie mechanizmów promujących wdrażanie nowych technologii.

Źródło: www.nik.gov.pl