Podstawę prawną do wydania rozporządzenia stanowi art. 162 § 11 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych . Znowelizowane upoważnienie ustawowe jest konsekwencją zmiany pozostałych przepisów rozdziału siódmego Prawa o ustroju sądów powszechnych .

W celu uniknięcia wątpliwości i dla zapewnienia jednolitości w rozporządzeniu wskazuje się sposób przesyłania konkretnej dokumentacji dotyczącej wybranych ławników.

Przepis § 5 stanowi o postępowaniu z dokumentacją kandydatów, którzy nie zostali wybrani na ławników sądów. Przewiduje się, iż w przypadku nie odebrania dokumentów złożonych radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników, będą one podlegały zniszczeniu przez komisję powołaną przez radę gminy. Regulacja ta uzupełnia unormowania dotyczące sposobu postępowania z taką dokumentacją, w związku z brakiem dostatecznych uregulowań prawnych w tym zakresie. Treść przepisu gwarantuje jednocześnie zabezpieczenie dokumentacji w okresie, w którym istnieje możliwość zastosowania przez właściwe organy (na podstawie ustawy o samorządzie gminnym) środków nadzorczych w zakresie obejmującym uchwałę o wyborze ławników.

Zmiany przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz regulacje zawarte w treści rozporządzenia, skutkują wprowadzeniem nowych informacji w formularzu - karcie zgłoszenia na ławnika stanowiącej załącznik do rozporządzenia.

W treści załącznika powtarza się zasadniczo informacje wyszczególnione w dotychczas obowiązującym załączniku. Wprowadzone zmiany związane są głównie z nowelizacją ustawy w zakresie podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatów. Zauważyć należy, iż poszerzono rubrykę dotyczącą motywów kandydowania, jakie posiada osoba kandydująca. Dokument uzupełniono również o rubrykę, w której kandydat obowiązany będzie do przedstawienia informacji, dzięki którym opisze swoje kompetencje i przedstawi znajomość zagadnień spraw pracowniczych. Ponadto, uzupełniono i poszerzono pouczenie.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 czerwca 2011 r.


Na podstawie: www.ms.gov.pl, stan z dnia 10 czerwca 2011 r.
 
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych ( Dz. U. z 2001 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.)

Pisaliśmy o tym również:
Co samorządy gminne o wyborach ławników wiedzieć powinny - nowe zasady wyboru ławników
Prezydent podpisał zmianę przepisów o ławnikach sądowych
Co z wyborem ławników?
Wybory ławników pod presją czasu
Radni samorządowi nie zostaną ławnikami
Ławnikiem nie zostanie radny gminy, powiatu i województwa