W środę premier Ewa Kopacz i wicepremier Janusz Piechociński poinformowali, że koalicja PO-PSL będzie rządziła w 15 sejmikach wojewódzkich.

Jest wśród nich m.in. sejmik mazowiecki, który w czwartek zbierze się na swą pierwszą sesję w nowej kadencji. Radni złożą ślubowanie, wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku, a także marszałek województwa mazowieckiego, wicemarszałkowie i pozostali członkowie zarządu województwa.

Mimo, że wybory do sejmiku województwa mazowieckiego wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19, większość dającą władzę w sejmiku mają PO i PSL - razem dysponują bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale SLD.

Zgodnie z ustaleniami władz PO i PSL - które przedstawił PAP wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) - w województwach, w których rządzić będzie koalicja PO-PSL marszałka wskaże ta partia, która uzyskała najwięcej mandatów do sejmiku, koalicjantowi przypadnie natomiast stanowisko przewodniczącego sejmiku.

Dotychczasowy marszałek województwa Adam Struzik zapytany w środę przez dziennikarzy, czy nadal będzie sprawował tę funkcję odpowiedział, że „wszystko na to wskazuje”. „Jest pełne poparcie także z naszej strony” – zadeklarował z kolei szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki. Struzik jest najdłużej urzędującym marszałkiem województwa - po raz pierwszy objął tę funkcję w 2001 roku, a następnie po kolejnych wyborach samorządowych: w 2002, 2006 i 2010 r.

Halicki podkreślił, że nowa kadencja sejmiku województwa będą to bardzo intensywne cztery lata. "W tej nowej sytuacji na Mazowszu mamy wspólnie o jeden mandat więcej, więc w gruncie rzeczy ta stabilna współpraca trwać będzie dalej" – mówił.

Struzik pytany, czy w związku z tym, iż PSL zdobył w wyborach do sejmiku mazowieckiego jeden mandat więcej od PO, zmieni się skład pięcioosobowego zarządu woj. mazowieckiego powiedział, że "PSL nie zamierza aspirować o trzy miejsca w zarządzie woj. mazowieckiego. Te trzy miejsca będą w dalszym ciągu dla PO”. Dodał, że nadal swojego reprezentanta w zarządzie będzie miał subregion radomski.

Chodzi o Leszka Ruszczyka (PO), dotychczasowego wicemarszałka woj. mazowieckiego. Ruszczyk zdobył mandat radnego w wyborach do sejmiku.

W kadencji 2010-2014 wicemarszałkiem województwa oprócz Ruszczyka był też Wiesław Raboszuk (PO). On również zdobył mandat w ostatnich wyborach do sejmiku. W zarządzie zasiadały także Elżbieta Lanc (PO) oraz Janina Ewa Orzełowska (PSL).

Z kolei przewodniczącym sejmiku był w kadencji 2010-2014 Ludwik Rakowski (PO), a jego zastępcami: Bożenna Pacholczak (PSL), Katarzyna Piekarska (SLD) i Tomasz Kucharski (PO).