Sąd Rejonowy w Łodzi uwzględnił w czwartek zażalenie na zatrzymanie złożone przez adwokata Tomasza Piotrowskiego. Jak powiedział PAP mec. Bartosz Tiutiunik sąd podzielił jego argumenty i uznał zatrzymanie za nielegalne, bezzasadne i dokonane z naruszeniem zasady proporcjonalności.

"Sąd uznał, że zatrzymanie było nielegalne, czyli naruszało przepisy postępowania karnego mówiące o tym, kiedy można dokonać takiego zatrzymania. Było też bezzasadne i nieproporcjonalne, czyli absolutnie nie zachodziła konieczność, żeby po ten środek sięgać i pana Piotrowskiego zatrzymać" - dodał adwokat.

Nie wykluczył, że po takiej decyzji sądu jego klient będzie domagał się zadośćuczynienia za zatrzymanie, które przekaże na cele charytatywne.

"Jeżeli z tej możliwości prawnej skorzysta, to uzyskane środki przeznaczy na jakiś cel charytatywny. Jego intencją od samego początku było potwierdzenie tego, że jego zatrzymanie było niepotrzebne i bezpodstawne. To potwierdzenie w sądzie uzyskał i jest to rekompensata dla niego" - powiedział mec. Tiutiunik.

Decyzja sądu jest prawomocna.

10 grudnia CBA zatrzymało szefa gabinetu prezydent Łodzi Tomasza Piotrowskiego na terenie Urzędu Miasta. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński informował wówczas, że były to działania własne CBA, a "sprawa dotyczy podejrzenia korupcji". Nie ujawniono żadnych szczegółów.

Następnego dnia materiały CBA trafiły do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Śledczy po zapoznaniu się z nimi i dodatkowym przesłuchaniu jednego ze świadków uznali jednak, że nie ma podstaw do zatrzymania urzędnika i postawienia mu zarzutów. Nie został on przesłuchany i po kilkudziesięciu godzinach od zatrzymania został zwolniony.

Rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania powiedział w czwartek PAP, że postępowanie w tej sprawie trwa i nikt dotąd nie usłyszał w nim zarzutów. "Na obecnym etapie śledztwa - ze względu na jego dobro - nie udzielamy informacji co do zakresu postępowania ani naszych ustaleń" - zaznaczył prokurator.

Tomasz Piotrowski to jeden z najbliższych współpracowników prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Jest dyrektorem jej gabinetu, radnym i szefem klubu PO w sejmiku województwa łódzkiego i członkiem władz partii w Łodzi. (PAP)