Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Jeden z mieszkańców gminy wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu informacji, jakie są miesięczne koszty ponoszone przez spółkę gminną, w związku z utworzeniem nowego stanowiska pracy i zatrudnieniem na nim pracownika.

Spółka odmówiła udzielenia informacji.

Wyjaśniła, iż co do zasady informacje o wynagrodzeniu pracownika są tajne. Ponadto, jako należące do kategorii dóbr osobistych, są chronione przepisami Kodeksu cywilnego.

Zdaniem spółki dane o wynagrodzeniu pracownika należy zaliczyć do tej grupy informacji, do których dostęp jest możliwy wyłącznie za zgodą osoby, której one dotyczą, lub wówczas, gdy szczególny przepis prawa wprost upoważnia określone podmioty do ich uzyskania.

Wnioskodawca złożył skargę do WSA na bezczynność spółki.

WSA przyznał rację skarżącemu mieszkańcowi.

Zdaniem sądu nie żądał on podania wynagrodzenia pracownika spółki gminnej, lecz kosztów związanych z miesięcznym utrzymaniem zajmowanego przez niego stanowiska.

Zatem, zdaniem sądu, żądana informacja nie może w sposób obiektywny naruszyć prywatności pracownika.

WSA podkreślił, iż mieszkaniec domagał się uzyskania danych dotyczących wydatków ponoszonych ze środków publicznych. Natomiast fakt, że wydatki te ponoszone są z tytułu wynagradzania pracownika nie zmienia ich charakteru – uznał WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 8 września 2014 r., sygn. akt IV SAB/Gl 105/14, nieprawomocny

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.