Komisja rady gminy zaleciła przeprowadzenie "weryfikacji poprawności i legalności" decyzji o warunkach zabudowy, wydanych w oparciu o ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wniosek komisji jest skutkiem artykułu, który ukazał się w lokalnym tygodniku.
Weryfikacji decyzji ma dokonać wyłoniona firma urbanistyczna.

Czy rada gminy ma prawo kontroli postępowań administracyjnych, i w jakim zakresie?

Jakie dokumenty postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy terenu można udostępnić komisji lub kontrolującemu podmiotowi zewnętrznemu, w przypadku braku zgody strony postępowania?

Jakie skutki prawne może rodzić dla zakończonego postępowania administracyjnego ocena dokonana przez komisję rady gminy lub urbanistę zatrudnionego na wniosek komisji do weryfikacji poprawności wydanych decyzji o warunkach zabudowy?

Odpowiedź:

Rada gminy, jako organ stanowiący i kontrolny gminy, jest uprawniona do kontrolowania wójta w zakresie jego działań jako organu administracji publicznej, pod kątem legalności i rzetelności. Zakres i tryb kontroli wójta przez komisję rewizyjną określa statut gminy. Wójt gminy obowiązany jest udostępnić organowi kontrolnemu całość akt postępowania w sprawach dotyczących wydanych decyzji. Udostępnianie dokumentów organowi kontrolnemu nie stanowi udostępnienia informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Protokół komisji rewizyjnej może być podstawą dla SKO do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Uzasadnienie:

Ustalanie warunków zabudowy stanowi zadanie własne gminy. Zgodnie z art. 18a ustawy o samorządzie gminnym , rada gminy kontroluje działalność wójta i w tym celu powołuje komisję rewizyjną. Rada gminy, zgodnie z art. 229 Kodeksu postępowania administracyjnego rozpatruje również skargi dotyczące zadań lub działalności wójta w sprawach należących do zadań własnych gminy. Przepisy powyższe stanowią wystarczającą podstawę do przeprowadzenia opisanej w pytaniu kontroli.

Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy. Na wniosek komisji przewodniczący rady może wystąpić do wójta o zlecenie ekspertyzy lub opinii w sprawie stanowiącej przedmiot kontroli. Udostępnianie osobom kontrolującym dokumentów stanowiących akta spraw administracyjnych nie podlega ograniczeniom z uwagi na prywatność osoby fizycznej czy tajemnicę przedsiębiorstwa. Ograniczenia takie odnoszą się wyłącznie do udostępniania informacji publicznej w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.), a więc każdemu, bez względu na cel, dla których uzyskana informacja ma być wykorzystana. Ustawa ta nie ma zastosowania do udostępniania akt sprawy stronom postępowania - podstawę stanowią wtedy przepisy k.p.a., ani organom kontrolnym, które działają na podstawie przepisów uprawniających te organy do przeprowadzenia kontroli.

Po zakończonej kontroli komisja rewizyjna przedstawia radzie gminy protokół pokontrolny. W protokole tym z uwagi na ochronę danych osobowych osób będących stronami kontrolowanych postępowań, winny znaleźć się wyłącznie dane zbiorcze uzyskane w wyniku kontroli, bez jakichkolwiek danych, pozwalających na identyfikację stron postępowania. Protokół ten będzie już informacją publiczną, która może być udostępniana każdemu w trybie wyżej przywołanej ustawy o dostępie do informacji.

Jeżeli w protokole pokontrolnym przedstawione zostaną przypadki podejrzenia wystąpienia którejkolwiek z przesłanek określonych w art. 156 k.p.a., rada gminy może skierować do SKO wystąpienie o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności danej decyzji ustalającej warunki zabudowy. Organem właściwym do przeprowadzenia takiego postępowania, zgodnie z art. 157 Kodeksu postępowania administracyjnego , organ wyższego stopnia, którym dla spraw dotyczących warunków zabudowy jest SKO.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)