Poinformował o tym PAP we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencyjności Ricardo Cardoso.

Prawnik gminy Zabierzów Mikołaj Miścicki potwierdził dziennikarzom, że samorząd otrzymał zawiadomienie z KE, w którym informuje ona o zamiarze przesłania skargi do zainteresowanych stron celem ustosunkowania się do niej. „To daje nam nadzieję, że komisja nadaje sprawie dalszy bieg i zamierza ją rozpatrzyć” - zaznaczył.

Według podkrakowskiej gminy obowiązujące w polskim prawie zwolnienie z podatku od nieruchomości wszystkich obiektów znajdujących się w tzw. części lotniczej lotniska jest niezgodne z prawem unijnym i stanowi niedozwoloną pomoc publiczną. Strefę lotniczą wyznacza dla każdego portu prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wniosek zarządcy obiektu.

Zabierzów argumentuje, że w zwolnionej z podatku części lotniczej Kraków Airport znajduje się większość budynków, w tym terminal pasażerski, w którym prowadzona jest działalność komercyjna przez sklepy czy restauracje. „Takie obiekty, jeśli znajdują się poza lotniskiem, muszą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości” - podkreślił prawnik.

Według szacunków gminy może ona tracić z powodu tych przepisów od kilku do kilkunastu milionów rocznie.

„To będzie dopiero szacowane, bo chodzi raczej o zasadę, a nie konkretne kwoty (…) Z decyzji KE na pewno skorzystają wszyscy, jakakolwiek by ona nie była. Jeżeli orzeczenie będzie korzystne dla nas to skorzystamy my i inne gminy, bo beneficjenci będą musieli oddać pomoc publiczną” - ocenił Miścicki.

Rzeczniczka Kraków Airport Urszula Podraza poinformowała PAP, że lotnisko działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa płacąc należne podatki i opłaty. „Zgodnie z tym podatek od nieruchomości płacimy za część nielotniczą, a część lotnicza jest z niego zwolniona”. Jak zapowiedziała, jeśli KE nakaże zmienić te przepisy, to port się do tego dostosuje.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W kończącej się zimowej siatce połączeń lotnisko oferuje 47 połączeń regularnych do 44 portów w 15 krajach. Z krakowskiego lotniska operuje obecnie 11 przewoźników. W zeszłym roku krakowskie lotnisko odprawiło prawie 3,818 mln osób. Prognoza na ten rok zakłada przekroczenie granicy 4 mln pasażerów. (PAP)