Karta Dużej Rodziny jest częścią ogólnopolskiego programu, który rozpoczął się 16 czerwca. W jego ramach rodziny z trojgiem i więcej dzieci mogą korzystać ze zniżek m.in. w PKP, muzeach, niektórych sieciach sklepów. Przed wprowadzeniem Karty część samorządów sama podjęła podobne inicjatywy.

W przekonaniu prezydenta, dzięki systemowi kart łatwiej wychowywać dzieci w dużych rodzinach. „Chodzi nam o przełamanie kryzysu demograficznego. Liczę na to, że Karta Dużej Rodziny przyczyni się do ukształtowania pozytywnego obrazu dużych rodzin – podkreślił Komorowski podczas niedzielnego spotkania w ostrowskim ratuszu.

W Ostrowie Wlkp. na początku roku powstała Karta Rodziny 3+, z której korzysta na razie ok. 320 dużych rodzin. Ostrów jest czwartym w Polsce miastem pod względem liczby firm i instytucji oferujących zniżki – rodziny mogą korzystać z 121 propozycji. Jak powiedział prezydent Komorowski, to wielkie osiągnięcie. „Idą wybory samorządowe. Mam nadzieję, że mieszkańcy, wyborcy będą pytali, gdzie jest Karta Dużej Rodziny, a gdzie jej nie ma. (…) Nie chodzi o to, żeby kogokolwiek rozliczać, ale żeby zachęcić do wysiłku” – dodał.

Według resortu pracy, prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób - w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Dla rodziców karta jest bezterminowa, a dzieciom przysługuje do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli się uczą. Dla niepełnosprawnych będzie ważna na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

Ostrowską Kartę Rodziny 3+ wprowadzono w styczniu 2014 r. Umożliwia ona dużym rodzinom korzystanie ze zniżek. Jak powiedziała PAP rzeczniczka urzędu miasta Ostrowa Wlkp. Sylwia Nowicka, w mieście wydano już ok. 2 tys. kart, a prawo do zniżek przysługuje 766 rodzinom.

Samorządowe karty, podobnie jak ogólnopolska, uprawniają do ulg, zniżek i zwolnień z opłat. Samorządy mogą przyjąć kartę ogólnopolską jako swoją, uzupełniając ją o dodatkowe, miejscowe zniżki lub wydać osobną, własną kartę, np. gminną.

W niedzielę prezydent odwiedzał wraz z małżonką południową Wielkopolskę. W Kaliszu odebrał tytuł honorowego obywatela miasta. Wziął tam też udział w uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę zburzenia miasta. W Ostrowie Wielkopolskim prezydent spotkał się synagodze z przedstawicielami lokalnych władz i promował polskie jabłka – było to nawiązanie do wprowadzonego przez Rosję embarga. (PAP)

pil/ rpo/ drag/ gma/