Do II edycji konkursu Zdrowa Gmina przystąpiło 211 gmin z 6 województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego. Jednak zgodnie z regulaminem konkursu dalszej ocenie podlegać będzie tylko 109 jednostek samorządowych, które nadesłały autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej w konkursie. W ramach drugiego etapu jury konkursu będzie oceniać nadesłane przez gminy projekty oraz wyłoni 10 najlepszych. Będzie można się z nimi zapoznać na stronie konkursu www.konkurszdrowagmina.pl i zagłosować na najlepszy z nich.
W czasie trwania konkursu, samorządy zachęcają mieszkańców do wykonania bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Są one finansowane przez NFZ i z pieniędzy przeznaczonych na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Obecnie najwyższe statystyki zgłaszalności po raz kolejny odnotowuje gmina Domanice z województwa mazowieckiego – 23% na mammografię i 13,61% na cytologię. Te samorządy, które najskuteczniej zachęcały do przeprowadzenia badań mammograficznych, cytologicznych i kolonoskopowych otrzymają nagrody. Zwycięzca zdobędzie tytuł Zdrowej Gminy i 100 tys. zł.
Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy „Kwiat Kobiecości” oraz Stowarzyszenie Europacolon Polska.