Rowy melioracyjne, jako urządzenia melioracji wodnych, pełnią istotne funkcje, nawadniając uprawy rolne w sytuacjach niedoboru wód, odwadniają grunty w wypadku nadmiaru wody w środowisku, odwadniają drogi gminne czy doprowadzają wodę na różne potrzeby użytkowników. Jednak, aby prawidłowo spełniały swoją rolę i nie stanowiły źródła problemów oraz zagrożenia dla mieszkańców, konieczne jest ich należyte utrzymanie.

Brak systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych czy przydrożnych, w sytuacji obfitych opadów deszczu, może prowadzić do lokalnych podtopień sąsiednich posesji, powodując ryzyko powodzi. Tymczasem bardzo często rowy prezentują niedostateczny stan i są źródłem problemów mieszkańców. Pojawia się pytania, kto ma je utrzymywać.

 

Urządzenia melioracji wodnych, czyli jakie?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne - art. 197. urządzeniami melioracji wodnych są m.in.:

  1. rowy wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie,
  2. drenowania,
  3. rurociągi,
  4. stacje pomp służące wyłącznie do celów rolniczych,
  5. ziemne stawy rybne,
  6. groble na obszarach nawadnianych.

Przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnych stosuje się odpowiednio do:

  1. budowli wstrzymujących erozję wodną,
  2. dróg dojazdowych niezbędnych do użytkowania obszarów zmeliorowanych,
  3. fitomelioracji oraz agromelioracji,
  4. systemów przeciwerozyjnych,
  5. zagospodarowania zmeliorowanych trwałych łąk lub pastwisk,
  6. zagospodarowania nieużytków przeznaczonych na trwałe łąki lub pastwiska.

Zobacz w LEX: Obowiązek odśnieżania chodnika przez właścicieli nieruchomości w prawie polskim - aspekty administracyjnoprawne > >

 

Kto odpowiada za utrzymanie rowów melioracyjnych

Kwestie utrzymania rowów melioracyjnych, reguluje z kolei art. 205 ustawy Prawo wodne, w którym ustawodawca wskazał, że utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Oznacza to, że administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy,  a więc podmioty lub osoby fizyczne, którym takie urządzenia służą. Najczęściej  to właściciele działki, przez którą rów przebiega, nie np. PGW Wody Polskie.

 

Na czym polega konserwacja rowów 

Prace konserwacyjne powinny być wykonywane każdego roku, tak aby umożliwić odpływ wód opadowych i roztopowych. Podobnie pracom konserwacyjnym podlegają również rurociągi melioracyjne (infrastruktura podziemna), która także powinna być regularnie oczyszczana. Konserwacja powinna obejmować:

  • wykaszanie roślinności ze skarp i dna rowów,
  • odmulanie dna koryt rowów,
  • usuwanie drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po wcześniejszym uzyskaniu zgody na ich usunięcie,
  • usuwanie wszelkich zatamowań,
  • naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów.

Sprawdź w LEX: Zasady rozgraniczania gruntów pokrytych naturalnymi wodami powierzchniowymi > >

 

Jeśli właściciel gruntu nie wykonuje obowiązku

Jeśli zobowiązany do utrzymania rowu melioracyjnego w należytym stanie nie wywiązuje się z obowiązku to zgodnie z art. 206 Prawa wodnego właściwy organ Wód Polskich może go do tego przymusić. W drodze decyzji ustala obowiązek proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania. Obowiązek nałożony na podstawie art. 206 prawa wodnego podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

Nowość
Prawo wodne. Gospodarowanie wodami. Komentarz
-50%

Cena promocyjna: 114 zł

|

Cena regularna: 228 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159.6 zł