Pytanie:
Czy Gmina może wykluczyć z przetargu odbiór odpadów ulegających biodegradacji (kuchennych) sprzed posesji? Zaznaczyć należy, że odpadów zielonych już nie odbiera.

Gmina chce,aby mieszkańcy dostarczali we własnym zakresie do PSZOK zarówno odpady zielone jak i ulegające biodegradacji (kuchenne). Czy zatem do PSZOK, zgodnie z przepisami, można dostarczać również odpady ulegające biodegradacji (kuchenne)?

Gmina sama zamierza prowadzić PSZOK na własnym terenie. Jednakże Gmina chce ogłosić przetarg na transport i zagospodarowanie odpadów z PSZOK. Jakich dokumentów Gmina może zażądać od przystępującego do przetargu poza pozwoleniem na transport odpadów? Czy może zażądać wpisu do RDR oraz na zbieranie odpadów?

Odpowiedź:
Gmina może ograniczyć ilość i częstotliwość odpadów zielonych odbieranych sprzed posesji, zgodnie z art. 6r ust. 3a i 3b ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g., ale nie może odstąpić od ich odbioru. Nakazanie właścicielom nieruchomości w regulaminie i uchwale podjętej na podstawie 6r ust. 3 u.u.c.p.g. przekazywania ich do PSZOK (lub innego miejsca odbioru odpadów) jest niezgodne z prawem. Natomiast ilości odbieranych odpadów biodegradowalnych innych niż zielone, odbieranych sprzed posesji, gmina nie może nawet ograniczyć. Tym samym nie może wyłączyć z przetargu na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych odbioru odpadów biodegradowalnych innych niż zielone, ani odpadów zielonych.

Ustawa o odpadach. Komentarz
Prof. zw.dr hab. Wojciech Radecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Do PSZOK można dostarczać każdy rodzaj odpadów selektywnie zebranych pod warunkiem, że w uchwale podejmowanej na podstawie art. 6r ust. 3 u.u.c.p.g. rada gminy zdecyduje, że dany rodzaj odpadów, np. odpady kuchenne lub odpady zielone będą przez PSZOK będą przyjmowane. Trudno sobie jednak wyobrazić, że właściciele nieruchomości, w szczególności zamieszkałych, będą dostarczać odpady kuchenne wyłącznie do PSZOK. Raczej wezwą gminę do zaniechania naruszeń przepisów u.u.c.p.g. nakazującej przekazywanie odpadów kuchennych do PSZOK, w trybie art. 101a ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g., gdyby z jakiś względów wojewoda nie stwierdził nieważności uchwały zawierającej takie postanowienia (art. 91 u.s.g.).

Jakkolwiek odbieranie odpadów z PSZOK prowadzonego przez gminę przez przedsiębiorcę jest możliwe gdyby ten odbiór był organizowany w ramach odrębnego przetargu (o ile w przetargu na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów odbiór odpadów z PSZOK przez przedsiębiorcę wyłonionego w tym przetargu nie byłby przewidziany; regułą jest, że taki odbiór jest również przewidziany w ramach świadczenia usług), to samodzielne zagospodarowanie tych odpadów nie jest już możliwe, bowiem przedsiębiorca ten będzie odbierał odpady od podmiotu zbierającego (odpady selektywnie zebrane przez ich wytwórców i przekazane do PSZOK), a nie od właścicieli nieruchomości. To podmiot prowadzący PSZOK będzie wskazywał miejsce odbioru odpadów, a nie przedsiębiorca odbierający je z PSZOK. A skoro tak, to nie musi on posiadać wpisu do rejestru działalności regulowanej polegającej na odbiorze odpadów komunalnych. Wystarczającym jest w takiej sytuacji zezwolenie na transport odpadów. Oprócz zezwolenia na transport odpadów gmina ogłaszając przetarg i podając warunki realizacji zamówienia może domagać się również dokumentów, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 26.07.2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami