Pytanie:
Czy gmina odpowiedzialna jest za zapewnienie schroniska dla kotów?

Odpowiedź:
Gmina powinna zagwarantować możliwość zapewnienia opieki kotom w schronisku, jednakże nie ma obowiązku organizowania dla nich oddzielnego schroniska. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 14 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy zapobiegają bezdomności zwierząt na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt – dalej u.o.z.

Uzasadnienie:
Gmina ma obowiązek zapewnienia opieki zwierzętom bezdomnym zdefiniowanym w art. 4 pkt 16 u.o.z., przy czym zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom domowym polega na możliwości umieszczeniu ich w schronisku, bowiem schronisko dla zwierząt to w rozumieniu art. 4 pkt 25 u.o.z. miejsce przeznaczone do opieki nad zwierzętami domowymi spełniające warunki określone w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Kot jest zwierzęciem domowym, podobnie jak np. pies. Nie ma jednak przepisu, z którego wynikałoby, że dla kotów powinno zostać urządzone odrębne schronisko.

Ponadto, gmina ma obowiązek zapewnienia opieki kotom wolno żyjącym, m.in. poprzez dokarmianie, w sposób określony w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, zgodnie z art. 11a ust. 2 u.o.z. Są to jednak dwa różne obowiązki: urządzenie schroniska dla domowych zwierząt bezdomnych i zapewnienie opieki kotom wolno żyjącym.
 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami