Celem budowy zbiornika Kazimierz (wieży ciśnień), który ma 30 metrów wysokości i może pomieścić 600 m sześc. wody jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody dostarczanej mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej z oddalonego o około 18 km ujęcia wody Lipce.

Prezes Saur Neptun Gdańsk SA Serge Bosca podczas konferencji prasowej w środę z okazji oddania do użytku zbiornika powiedział, że do tej pory zdarzało się, że ciśnienie wody w sieci na Wyspie Sobieszewskiej było zbyt niskie i przy dużym zużyciu wody, okresowo, musiało być uruchamiane lokalne ujęcie w Świbnie. "Zbiornik wyeliminuje ten problem; woda z Lipiec dostarczana będzie sprawnie, nawet w momentach największego zużycia" - zapewnił.

Zbiornik będzie gromadził też zapas wody do celów przeciwpożarowych.

Budowa wieżowego zbiornika wody rozpoczęła się w styczniu 2014 roku. Jego budowa kończy drugi etap gdańskiego projektu wodno-ściekowego, w ramach którego zbudowano magistralę wodociągową, dzięki której w 2013 r. Wyspa Sobieszewska została włączona do wodociągu centralnego, do ujęcia głębinowego w Lipcach. Dzięki tej inwestycji teraz 100 proc. wody pitnej w Gdańsku spełnia restrykcyjne wymogi jakościowe (zarówno krajowe, jak i europejskie).

Projekt był dofinansowywany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa zbiornika kosztowała 8 mln zł; inwestycję prowadziła spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Zbiornik wody Kazimierz oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej, będzie pełnił też m.in. funkcję edukacyjną. Ze względów bezpieczeństwa wieżę można zwiedzić po wcześniejszym zapisaniu się.

W tym sezonie wieża będzie dostępna od 9 września do 3 października. Dziennie na wieżę będzie mogło wejść pięć grup liczących od 10 do 15 osób. Szacuje się, że w tym roku zbiornik i widok z tarasu może zobaczyć ok. 1,2 tys. osób. W przyszłym sezonie, gdy zbiornik będzie działał od maja do września, może to być nawet 6 tys. osób.

Zbiornik wody Kazimierz ma być jednym z obiektów, które tworzyć będą "Gdański Szlak Wodociągowy" pokazujący historię wodociągów w mieście. Oprócz współczesnego zbiornika na szlaku znajdą się też trzy zabytkowe obiekty, czyli zbiorniki wody: "Stara Orunia" i "Stary Sobieski" oraz przepompownia Jelitkowska będące elementami dawnej infrastruktury wodociągowej w Gdańsku.

Spółka Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, która przygotowuje szlak twierdzi, że może być on jednym z pierwszych w kraju na taką skalę. Dla zwiedzających może być udostępniony pod koniec przyszłego roku.(PAP)