Filary demokracji lokalnej: Upadek domu Fleischera

Przedstawiamy artykuł p. Małgorzaty Licheckiej pt. „Upadek domu Fleischera”, który zdobył nagrodę główną w konkursie Kancelarii Prezydenta RP „Filary Demokracji Lokalnej”. Reportaż został opublikowany w „Nowinach Gliwickich”.

Ruszam na mały spacer i ze zdziwieniem stwierdzam, że złodzieje prowadzą niczym nieskrępowane dzieło zniszczenia. Mogą wejść bez przeszkód przez mur. Zniknęły już nowe rynny, druty, okucia. Czas jest dla tej budowli bezwzględny.

Gliwice, listopad 2010 roku

Napisał do mnie Dariusz Nowak, architekt, projektant, który jest współautorem projektu remontu i częściowej rekonstrukcji dachu domu przedpogrzebowego. Napisał z troski. Bo nie ma nic gorszego niż bezsilne przyglądanie się powolnej śmierci zabytku o wielkiej historycznej wartości. Od dziesięcioleci dom przedpogrzebowy popada w ruinę i cały czas władza się temu przygląda. Do 2007 roku rozkładała ręce, bo dom był w zarządzie gminy żydowskiej, która w końcu oddała go miastu za darmo, gdy wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, rozkradziono. Nie wiadomo, w jaki sposób przez ostatnie 10 lat udało się „niezauważenie" rozebrać wszystkie obróbki z blach cynkowych. Odsłonięta więźba zawilgotniała i dachy zaczęły się walić.

Dawniej w domu mieszkał stróż, który jak umiał, opiekował się tym, co mu powierzono: cmentarzem i budynkiem. Pilnował ich dość skutecznie, kiedy jednak gmina żydowska miała coraz mniej funduszy i nie mogła mu już płacić, odszedł. Zabytek kusił, tym bardziej że dla policji i straży miejskiej skrył się pod czapką niewidką. Złodzieje tylko na to czekali.

Pełna treść artykułu dostępna w Serwisie Samorządowym www.samorzad.lex.pl >>>

www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/filary-demokracji-lokalnej-upadek-domu-fleischera

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 27 czerwca 2013 r.