Pytanie:
Czy w przypadku pracowników samorządowych w 2018 r. do wynagrodzenia minimalnego (2100 zł brutto) będzie można nadal wliczać dodatek za wysługę lat?

Odpowiedź:
Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach, art. 36 ust. 2 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.p.s.

Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 38 ust. 1 u.p.s.)

Stosownie do § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – dalej r.w.p.s., dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego(art. 7 ust. 2 r.w.p.s.).

Jeżeli praca w urzędzie lub jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego(art. 7 ust. 3 r.w.p.s.).

Pracownikowi samorządowemu, który wykonuje pracę w urzędzie lub jednostce w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu(art. 7 ust. 4 r.w.p.s.).

Jak wskazuje Artur Rycak "dodatek za wieloletnią pracę jest składnikiem obligatoryjnym wynagrodzenia, jeżeli pracownik spełnia warunki do jego otrzymania. Warunkiem do przyznania dodatku jest określony w przepisie staż pracy. Dodatek ten przysługuje po udowodnieniu przez pracownika 5-letniego ogólnego stażu pracy. W regulaminie wynagrodzeń nie można zatem ustalić, że do okresów pracy uprawniających do dodatku stażowego wlicza się tylko staż zakładowy, tj. okres zatrudnienia na podstawie stosunku pracy u danego pracodawcy"(Artur Rycak w: Artur Rycak i in. Ustawa o pracownikach samorządowych. Komentarz, wyd. II, WK 2016).

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz poglądy zawarte w piśmiennictwie dotyczące omawianej problematyki, dodatek za wieloletnią pracę nie jest uzależniony od wysokości minimalnej. Jeżeli zatem pracownik spełni warunki wskazane w powołanych aktach prawnych powinien otrzymać określony dodatek.

Na marginesie można tylko dodać, że dodatek za wieloletnią pracę nie został zawarty w katalogu dodatków nie uwzględnianych przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika, art. 6 ust. 5 ustawy z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami