Uwagi i propozycje korekt do ustawy można przesyłać do Marka Wójcika, sekretarza strony samorządowej KWRiST oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska do piątku (14.01) do godz. 13 na adresy:mw@zmp.poznan.pl oraz aleksandra.swiderska@klimat.gov.pl

Samorządowcy podkreślają, że ustawa o dodatku osłonowym, tak jak rozporządzenie wykonawcze z wzorem wniosku, uchwalona zostały w pośpiechu, bez konsultacji ze stroną samorządową. Realizacja ustawy napotkała problemy. Samorządowcy wskazują, że terminy wpisane w ustawie mogą okazać się nierealne.  Samorządowcy wskazują też, że nie są stanie za 2 proc. dotacji zrealizować tego zadania.  

Sprawdź w LEX: Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego >

- Przypominam, że jest to 8 zł za obsługę jednego wniosku Tymczasem jak zauważył, wysyłka jednego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, który będzie musiała wysłać gmina to koszt 8,5 zł. – mówi Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Krwista. 

Więcej o problemach z realizacją dodatku:
Trudny start akcji przyznawania dodatków osłonowych>>
Na dodatek osłonowy niektórzy poczekają, szczególnie ci, którzy opalają węglem>>

 

Związek Miast Polskich poinformował na swojej stronie internetowej, że „przy okazji konsultacji aktów wykonawczych do tej ustawy udało się przekonać resort o potrzebie nowelizacji ustawy, przede wszystkim z powodu konieczności zmiany zasad składania i rozpatrywania wniosków (w ostatnich dniach stycznia wpłynie ich do urzędów gmin blisko 8 mln, z terminem rozpatrzenia i wypłacania środków do końca marca) i zapewnienia samorządom odpowiednich środków na wdrażanie ustawy”. 

W poniedziałek 17 stycznia zaplanowane jest spotkanie z Piotrem Dziadzio podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie ewentualnych pilnych poprawek do ustawy.