Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL zwracając się do kandydatów na radnych sejmiku podkreślił, że Podkarpacie potrzebuje dobrych inwestycji. Jako najważniejszą dla regionu wymienił m.in. budowę drogi ekspresowej S19.

„Tej drogi szczególnie potrzebuje południe naszego regionu. Ważne są także obwodnice miast, m.in. Jasła i Przeworska – zróbmy wszystko, aby w tej kadencji udało się je wybudować” - mówił.

Zdaniem Burego istotne dla regionu jest również budowanie zjazdów z autostrady A4, aby nie było ona tylko „przelotówką przez Podkarpacie”. Przypomniał także, że w nowej perspektywie unijnej najwięcej pieniędzy trafi do rolników; zachęcał, aby je mądrze wykorzystać.

Szef podkarpackiego PSL liczy, że wyborach do sejmiku uda się ludowcom powtórzyć wynik sprzed czterech lat, czyli zdobyć siedem mandatów. „Mamy dużą szansę utrzymać ten wynik, ale wszyscy muszą ciężko pracować” - mówił Bury.

Na podkarpackiej listach PSL w pięciu okręgach do sejmiku jest 31 kobiet i 35 mężczyzn, w tej liczbie cztery osoby to rolnicy. Najmłodszy kandydat ma 37 lat, najstarszy 68.

Na listach znajduje się m.in. czterech obecnych radnych sejmiku województwa, na ponowny start nie zdecydował się tylko przewodniczący klubu radnych PSL w sejmiku Mariusz Kawa, który będzie ubiegał się o fotel burmistrza Strzyżowa.

W okręgu nr 1, obejmującym m.in. Rzeszów, liderem listy jest obecny radny i prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisław Bartman. W okręgu nr 2, obejmującym m.in. Dębicę, Strzyżów i Mielec, jedynką będzie także obecny radny sejmiku, prywatny przedsiębiorca Jan Tarapata.

W kolejnym okręgu, obejmującym m.in. Tarnobrzeg, liderem jest obecny radny, b. poseł Władysław Stępień. Z kolei liderem w okręgu nr 4, obejmującym m.in. Przemyśl, jest kierownik oddziału ARiMR w Przeworsku Tomasz Bury. W ostatnim okręgu, obejmującym m.in. Krosno, liderem jest obecny radny, lekarz Dariusz Sobieraj.

Na konwencji Bury powiedział również, że PSL w wyborach na prezydenta Rzeszowa poprze obecnego włodarza miasta Tadeusza Ferenca. Wśród innych kandydatów PSL znaleźli się także m.in. Bolesław Bujak na burmistrza Ropczyc, Andrzej Koniecki na wójta Chorkówki, Bartosz Romowicz na burmistrza Ustrzyk Dolnych oraz Adam Dziedzic na wójta gminy Świlcza.

W wyborach do 33-osobowego sejmiku województwa podkarpackiego w 2010 r. zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 38,53 proc. głosów, co dało partii 15 mandatów. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska - 21,71 proc. głosów (7 mandatów). Tyle samo mandatów uzyskało PSL, przy poparciu sięgającym 21,53 proc. Na czwartym miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zdobył 12,31 proc.; ugrupowanie otrzymało 4 mandaty. (PAP)