System pobierania opłaty za postój w płatnej strefie parkowania w całej Polsce wygląda niemal identycznie. Kierowcy wpłaty dokonują w parkometrze, natomiast wydrukowane potwierdzenie transakcji z określoną datą ważności umieszczają następnie w widocznym miejscu w aucie (za przednią szybą). W ten sposób straż miejska w szybki i łatwy sposób może dokonać weryfikacji pozostawionych na samorządowym parkingu samochodów.

Z nakazem umieszczenia biletu parkingowego za przednią szybą auta nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w ub. roku złożył do sądu skargę w tej sprawie. Zdaniem rzecznika miasto ma prawo pobierać opłaty za parkowanie, ale nie może zmuszać kierowców do wykładania biletu w widocznym miejscu, czyli za przednią szybę auta. Według rzecznika prawem samorządu jest tylko i wyłącznie pobranie opłaty. Nakazując wyłożenie biletu przekracza swoje uprawnienia.

Tomasz Kacprzak, przewodniczący łódzkiej rady miejskiej potwierdził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zgodził się z zarzutami Rzecznika i podważył tym samym dotychczas obowiązujące w Łodzi zasady postępowania z dowodem wniesienia opłaty za postój w strefie płatnego parkowania.

Precedensowy wyrok WSA w Łodzi odbił się szerokim echem wśród władz lokalnych, które zgodnie podkreślają, że orzeczenie uderza w ich interesy, gdyż ciężko będzie zastąpić obowiązujący i sprawnie działający system. Co więcej, na całym zamieszaniu mogą stracić sami kierowcy. Jeśli potwierdzenie zapłaty za postój będą musieli pokazywać dodatkowo zatrudnionym parkingowym, to by zyski samorządów pozostały bez zmian, opłaty za postój mogą zostać odpowiednio podwyższone.

Głos w sprawie zabrał Ireneusz Krześnicki, którego zdaniem pojawiające się w mediach informacje o bezprawności żądania zamieszczenia za szybą pojazdu biletu opłaty parkingowej zawierają zbyt kategoryczne i nieuprawnione stwierdzenia. Ekspert Serwisu Samorządowego przypomina, że w Polsce nie obowiązuje system prawa precedensowego, a sąd administracyjny może orzec o niezgodności z prawem przepisu albo całego aktu prawnego uchwalonego przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, nie może jednak tego zrobić w oparciu o interpretację, której zastosowanie uniemożliwia w praktyce wykonanie przepisów prawa materialnego o randze ustawowej.

Zobacz artykuł Ireneusza Krześnickiego pt. Bilet parkingowy może być pozostawiany za szybą na dotychczasowych zasadach
 
Pisaliśmy o tym również:
Bilet parkingowy nie musi być zostawiony za szybą auta?

Rada miasta nie może nakazać kierowcom umieszczania biletu parkingowego w widocznym miejscu