Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Przed nami kolejne zmiany uszczelniające VAT

Oszustwa w dziedzinie podatku od wartości dodanej, w tym zwłaszcza o charakterze karuzelowym, spędzają sen z powiek nie tylko organom stosującym prawo, ale i prawodawcy. Tak istotne bieżące zmiany w krajowych regulacjach VAT, jak te dotyczące m.in. tzw. odwróconego obciążenia split payment, czy STIR są powodowane w zasadniczej mierze dążeniem do ograniczenia luki w VAT.

Przed nami kolejne zmiany uszczelniające VAT
Źródło: iStock

To właśnie oszustwa podatkowe na wielką skalę oraz fakt, że środki z nich pozyskiwane służą finansowaniu przestępczości zorganizowanej (w tym organizacji terrorystycznych), skłoniły Komisję Europejską do przyspieszenia prac nad gruntowną reformą systemu VAT.

Konieczne uszczelnienie systemu

Stworzenie prostego, nowoczesnego i odpornego na oszustwa systemu VAT jest jednym z podatkowych priorytetów wskazanych przez Komisję Europejską. Wśród fundamentów nowego docelowego jednolitego unijnego obszaru VAT KE wymienia zwalczanie oszustw związanych z VAT, większą spójność oraz mniej formalności administracyjnych.

Artykuł opublikowany w lutowym numerze Przeglądu Podatkowego pt. Projektowane kierunki zmiany dyrektywy 2006/112/WE mające na celu uszczelnienie systemu poboru podatku zawiera omówienie projektowanych przez Komisję Europejską kierunków zmian tej dyrektywy.

Zobacz również: W znowelizowanych przepisach o uldze na złe długi jest luka >>

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe >>

Zmniejszenie luki priorytetem

Zmiany te, nakierowane głównie na zmniejszenie luki w VAT i walkę z oszustwami podatkowymi, mają fundamentalne znaczenie dla całego systemu podatku od wartości dodanej. Prezentowane przez Komisję Europejską założenia planowanej reformy z jednej strony mają wprowadzić ułatwienia dla podatników, czyniąc docelowy system VAT spójnym i mniej sformalizowanym, z drugiej zaś – zmieniają całkowicie dotychczasowy model poboru VAT. I chociaż na przeszkodzie wprowadzenia planowanych zmian może stanąć wymóg jednomyślności, to omówienie założeń jednolitego unijnego obszaru VAT należy uznać za niezbędne w dalszej dyskusji nad kształtem systemu VAT.

Więcej o tym rewolucyjnym projekcie Komisji Europejskiej w lutowym numerze Przeglądu Podatkowego >>

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy książki podatkowe