W Sejmie czeka na rozpatrzenie rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wśród licznych nowych przepisów dotyczących różnych formalności urzędowych znalazły się też nowe regulacje mające uprościć procedurę zapraszania cudzoziemców.

 

Gdy obywatel polski zaprasza osobę zamieszkałą poza Unią Europejską i Europejskim Obszarem Gospodarczym, jednym z najważniejszych dokumentów uprawniających do przekraczania granicy jest zaproszenie. Musi być ono wpisane do ewidencji zaproszeń, prowadzonej przez urzędy wojewódzkie. Aby to takiego wpisu doszło, osoba zapraszająca musi złożyć stosowny wniosek na specjalnym formularzu, a także dokumenty potwierdzające zdolność do pokrycia kosztów pobytu cudzoziemca oraz tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Procedura ta odbywa się według zwykłych reguł postępowania administracyjnego.

 

 

Zaproponowane przepisy wprowadzają w tych sprawach uproszczoną procedurę postępowania. Postępowanie takie, przewidziane w rozdziale 14 kodeksu postępowania administracyjnego, redukuje możliwości żądania dodatkowych dowodów w sprawie. Jak przewiduje art. 163e kodeksu, "postępowanie dowodowe jest ograniczone do dowodów zgłoszonych przez stronę, łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania, oraz dowodów możliwych do ustalenia na podstawie danych, którymi dysponuje organ prowadzący postępowanie". Urząd wojewódzki może jednak wzywać do uzupełnienia brakujących dokumentów, np. wyciągu z konta bankowego albo deklaracji podatkowej, potwierdzających status materialny zapraszającego.

Takie ograniczenie dodatkowego dowodzenia wpływa na szybkość załatwienia sprawy w postępowaniu administracyjnym. Jeśli wszystkie warunki dla zaproszenia cudzoziemca są spełnione, wojewoda wpisuje zaproszenie do ewidencji, natomiast jeśli warunków nie spełniono - wydaje decyzję odmowną. Odmowa będzie możliwa także w postępowaniu uproszczonym. Przyczyny odmowy są wymienione w art. 50 ustawy o cudzoziemcach i nie ulegną one zmianie. Chodzi np. o niespełnienie wymogów lokalowych i finansowych przez zapraszającego czy sytuację, gdy zapraszana osoba została uznana przez władze za tzw. persona non grata. Od decyzji odmownej przysługuje droga odwoławcza.

Czytaj też: Jak się zachować i czego unikać w rozmowie z cudzoziemcami >>>

Wojewoda ma 30 dni na wpis zaproszenia do rejestru, choć już dziś w praktyce bywa, że następuje to szybciej. Na przykład Mazowiecki Urząd Wojewódzki deklaruje w informatorze na swojej stronie internetowej, że "klienci umówieni na złożenie wniosku [o wpis zaproszenia - red.], w przypadku złożenia kompletu wymaganych dokumentów, mają możliwość uzyskania zaproszenia w ciągu tego samego dnia".

Przepisy o uproszczeniach procedury zaproszeń mają wejść w życie w 14 dni po ogłoszeniu uchwalonej i podpisanej przez Prezydenta ustawy. Na razie jej projekt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.