Jak jednak zapewnia resort cyfryzacji, po nowych przepisów w życie słuchacze będą mogli odbierać radio nadawane analogowo.

MC podkreśliło, że opublikowane rozporządzenie ma być "wytyczną nie tylko dla producentów sprzętu i nadawców", ale również dla importerów odbiorników radiofonii cyfrowej, "jakie warunki należy spełnić i jak konstruować odbiorniki, aby zapewnić minimum interoperacyjności gwarantującej bezbłędny przekaz".
 - Rozporządzenie określa wymagania techniczne i eksploatacyjne, których spełnienie jest niezbędne do poprawnego odbioru w Polsce przez odbiorniki radiofonii cyfrowej cyfrowych transmisji radiofonicznych, nadawanych w systemie DAB+ w zakresie częstotliwości 174–240 MHz w paśmie III VHF" - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort dodał, że obecnie w odróżnieniu od naziemnej telewizji cyfrowej radiofonia cyfrowa jest nadawana równolegle z tradycyjną radiofonią analogową FM i nie jest planowane wyłączenie nadawania analogowego. - Słuchacze niezainteresowani odbiorem transmisji cyfrowych mogą wciąż odbierać przekazy analogowe bez bezwzględnej konieczności przestrajania/wymiany odbiorników. (...) Nie istnieje też potrzeba zwalniania częstotliwości FM dla celów radiofonii cyfrowej, zwłaszcza w sytuacji wciąż dużego zainteresowania radiofonią FM słuchaczy, jak również nadawców komercyjnych - czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Cyfryzacji.

Czytaj: Prezydent podpisał ustawę o 2 mld zł dla państwowych mediów>>