Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystąpiła do spółki TVP o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej łącznej kwoty wydatków spółki na zorganizowanie imprezy sylwestrowej w latach od 2015 do 2017. A także - o przekazanie skanów umów dotyczących organizacji tych imprez.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej obowiązane do udostępniania informacji są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, dysponujące majątkiem skarbu państwa. TVP SA niewątpliwie takim majątkiem dysponuje, a także wykonuje zadania publiczne tzw. misję.

Czytaj: WSA: Zima przeszkodziła w niezwłocznym udzieleniu informacji publicznej

TVP decyzją z 28 lutego br. odmówiła odpowiedzi na pytania powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa.  Obowiązek ten może podlegać ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy (art. 5 ust. 2).

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska wystąpiło więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ze skargą na decyzję TVP.

Odpowiedź TVP

Radca prawny TVP Irmina Płowiec argumentowała oddalenie skargi nie tym, że żądana informacja nie jest publiczna, lecz faktem, iż spółka TVP różni się od innych spółek prawa handlowego. Radca prawny kwestionowała fakt utrzymywania TVP w znacznej części ze środków publicznych. Dlatego, że udział wpływów z abonamentów wynosił np. w 2015 r. - 25,6 proc, a w roku 2016 - 24,9 proc. Wynika z tego, że TVP jest utrzymywana w znacznej części ze środków komercyjnych. Przychody z działalności telewizji pochodzą także z obrotu prawami autorskimi, reklam i audycji sponsorowanych.

Okoliczność ta wpływa na utajnienie danych o działalności TVP.

Nieuczciwa konkurencja może skorzystać

Według przedstawiciela TVP S.A. objęcie umów tajemnicą przedsiębiorcy na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest konieczne ze względu na możliwość ujawnienia danych konkurencji. " O istnieniu konkurencyjności na rynku nie przesądza status właściciela, ale rzeczywisty przedmiot działalności, rodzaj oferowanych usług, krąg odbiorców"- dodaje pełnomocnik.

Utajnienie to nie wynik złej woli, lecz obawa przed wykorzystaniem informacji przez podmioty komercyjne, które takie imprezy sylwestrowe organizują. Sposobów wykorzystania danych dotyczących kwestii finansowych jest wiele, choćby zaproponowanie miastu Zakopane korzystniejszych warunków umowy.

WSA uchyla decyzję

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 września 2018 r.  uznał skargę stowarzyszenia za zasadną, z przyczyn proceduralnych. Sędzia Janusz Walawski stwierdził, że odpowiedź spółki nie odpowiada regułom kodeksu postępowania administracyjnego.

Zdaniem sądu spółka niewystarczająco uzasadniła odmowę udzielenia informacji publicznej.

A zatem obowiązkiem organów spółki jest jeszcze raz zajęcie się sprawą i rozważenie wszystkich argumentów stowarzyszenia. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt II SA/Wa 350/18, wyrok z 11 września 2018 r.