Od nowego roku prawo do KDR mają wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek mieli pod opieką co najmniej troje dzieci.

 


KDR to zniżki dla całej rodziny

Karta uprawnia do zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa na stacjach benzynowych. KDR honoruje ok. 5 tys. partnerów w ponad 22 tys. punktach.

Wincenty Pipka ze Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” powiedział Prawo.pl, że z jego szacunków wynika, iż KDR pozwala zaoszczędzić rodzinom średnio ok. 10 proc. kosztów.  - Chodzi o takie obszary jak turystyka, branża spożywcza, transport, usługi i odzież - wyjaśniał. Dodał, że rodziny mogą liczyć na największe zniżki w takich branżach jak turystyka, czy edukacja.

Zmiana postrzegania KDR

Jak podkreślił, zmieniło się postrzeganie KDR wśród przedsiębiorców. - Powoli odchodzimy od postrzegania, że karta jest pomocą socjalną. Coraz więcej firm widzi, że odnosi z tytułu udziału w programie KDR konkretne zyski, nie tylko wizerunkowe ale i biznesowe. Wcześniej to my zabiegaliśmy o przedsiębiorców, dziś to oni coraz częściej do nas pukają. Firmy są zadowolone ze współpracy i dobrze ją oceniają. KRD stała się trochę kartą lojalnościową, na czym korzystają zarówno firmy jak i użytkownicy - mówił Pipka.

Karta wchodzi do salonów samochodowych

Zaznaczył, że KDR wchodzi powoli do salonów samochodowych - Jeden z salonów samochodowych zaproponował zniżki na auta rodzinne. To nie są zniżki 5 proc., czy na dywaniki, ale konkretne 15 proc. - poinformował.

Ekspert zwrócił uwagę, że same rodziny inaczej podchodzą do kwestii korzystania z KRD. - Dla wielu ludzi blokadą psychiczną było wyciągnięcie karty przy kasie. Było to trochę postrzegane jak branie produktów na zeszyt. To się zdecydowanie zmieniło. Dziś karta jest zdecydowanie bardziej powszechna, a chcemy aby zdobyła miano prestiżowej, bo biorąc pod uwagę nawet jedynie siłę nabywczą, duże rodziny są targetem, o który warto zabiegać - powiedział.

 

Czytaj też: W marcu na konta emerytów wpłynie więcej >>>>

Rośnie zainteresowanie Kartą Dużej Rodziny

Resort podkreślił, że na koniec stycznia liczba osób korzystających z KDR wyniosła 2,14 mln. Aktywnych elektronicznych Kart Dużej Rodziny zarejestrowano 280,7 tys.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska przypomniała, że wraz z początkiem 2019 r. niezależnie od sytuacji materialnej z KDR mogą skorzystać rodzice, którzy w przeszłości mieli pod opieką co najmniej troje dzieci. - Chcemy docenić trud, jaki rodzice, również rodzice zastępczy i prowadzący rodzinne domy dziecka, włożyli w wychowanie trójki, czwórki czy większej liczby dzieci. Najnowsze dane pokazują, że rodzice chętnie zgłaszają się po KDR – podkreśliła.

Z danych resortu wynika, że do 31 grudnia 2018 r. wydanych było 2,71 mln Kart Dużej Rodziny, miesiąc później było już ich o 100 tys. więcej – 2,81 mln. Ministerstwo podaje, że dzięki zmianie przepisów do systemu zniżek dla dużych rodzin dołączyć może nawet dodatkowe 574 tys. rodzin.

Można wyrobić dzięki portalowi Emp@tia lub w urzędzie

MRPiPS zwraca uwagę, że KDR można najprościej i najszybciej zrobić za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Istnieje także możliwość wystąpienia o KDR drogą tradycyjną – w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania członka lub członków rodziny. Rodzic do takiego wniosku powinien dołączyć oświadczenie, że miał lub ma na otrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, a także że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej (ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej).

Karta Dużej Rodziny przysługuje osobie do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeśli uczy się w szkole lub szkole wyższej, a także bez ograniczeń wiekowych w przypadku orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – tylko wówczas, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających te warunki.