Na konferencji prasowej zorganizowanej w niedzielę 6 stycznia br. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie zmian w przepisach prawa budowlanego, jak i w przepisach dotyczących wymiany pieców, tak aby walczyć z nieprawidłowościami. .

Mateusz Morawiecki obiecał wprowadzenie przepisów, które obowiązkowo nakazywałyby właścicielom lokali montowanie  czujników czadu. - Chcemy też, by ciężar odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa spoczywał na przedsiębiorcy, który prowadzi taką działalność - mówił premier. - Zysk nie może stać przed bezpieczeństwem - dodał.

 


Straż Pożarna skontrolowała w ciągu dwóch dni 200 escape roomów,  odnotowała 427 nieprawidłowości drogi ewakuacyjnej w kontrolowanych lokalach. 13 escape roomów zostało natychmiast zamkniętych, 16 właścicieli zostało ukaranych mandatami.

Czytaj: Straż pożarna ma prawo zakazać działalności escape roomów

Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński powiedział, że sankcje karne wobec osób prowadzących taką działalność gospodarczą, zaniedbujących bezpieczeństwo przeciwpożarowe muszą być bardzo surowe.

Minister zaapelował do rodziców i opiekunów, by we wszelkich miejscach rozrywki i placach zabaw zachowali ostrożność; pytali organizatorów o certyfikaty, a w razie wątpliwości - zgłaszali odpowiednim służbom swoje zastrzeżenia.

Do przedsiębiorców minister Brudziński zwrócił się o dochowanie szczególnej staranności przy organizowaniu przedsięwzięć rozrywkowych.   

- Chcemy stwarzać przedsiębiorcom warunki do prowadzenia działalności, ale nigdy kosztem bezpieczeństwa dzieci - dodał minister.

 

 

-