Zgodnie z nowymi przepisami, pasażer powinien mieć również zapewnioną możliwość podróżowania w tej samej klasie, na jaką wykupił pierwotnie przejazd. Podróżni będą mogli sami zmienić trasę podróży lub otrzymać zwrot kosztów biletu, jeżeli przewoźnik nie zaproponuje możliwości zmiany trasy w ciągu 100 minut od planowanego odjazdu. Przewoźnik musi też zaproponować pasażerowi zmienioną trasę nawet w okolicznościach działania "siły wyższej". W razie potrzeby musi mu zapewnić posiłek i napoje, a także zwrot kosztów zakwaterowania.

Czytaj także: Za spóźniony pociąg można żądać odszkodowania>>
 

Siła wyższa lepiej zdefiniowana

Uchwalone przez PE przepisy dokładniej definiują "siłę wyższą", kiedy to przewoźnik kolejowy jest zwolniony z wypłaty odszkodowania za opóźnienie lub odwołanie połączenia. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych i klęsk żywiołowych zalicza się do niej "poważne zagrożenia zdrowia publicznego lub zamachy terrorystyczne".

Dzięki nowym przepisom podróżni o ograniczonej możliwości poruszania się będą musieli powiadomić przewoźnika o planowanej podróży z 24-godzinnym wyprzedzeniem (a nie, jak dotąd, 48 godzin wcześniej). W pociągach trzeba będzie też zapewnić dodatkową przestrzeń i wyposażenie do przewozu rowerów – przynajmniej czterech w każdym składzie.