Wysokość i zasady nakładania mandatów regulują wchodzące od 10 kwietnia  Zmiana rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń  oraz nowelizacja rozporządzenia określającego Wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń
Zmiana dotyczy nie tego, za co będzie można otrzymać mandat na spacerze z psem, a wysokości mandatu.

Według nowych przepisów, mandat może zostać nałożony m.in. za wyjście z psem na spacer bez smyczy i kagańca, za nieupilnowanie pupila, który – pomimo odpowiedniego zabezpieczenia – zaatakuje inną osobę lub zwierzę oraz za wypuszczenie psa na nieogrodzoną posesję. Sankcje grożą również za nieodpowiednie przewożenie zwierzęcia publicznymi środkami transportu. 

Czytaj: Polisa nie pokryje kosztu mandatu, ale pomoże się od niego wybronić>>

Mandat w wysokości 250 złotych będzie dotyczyć właścicieli czworonogów, którzy nie zabezpieczą odpowiednio swojej posesji, co będzie skutkować, np. samoistnym wychodzeniem psów z terenu.
Natomiast nawet do 500 zł grzywny przyjdzie zapłacić właścicielom, którzy zapomną kagańca wybierając się na spacer z psem rasy uznawanej za niebezpieczną. Szczególną uwagę muszą zwrócić więc posiadacze psów takich ras jak: amerykański pitbull terrier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanarysjki, tosa, rottweiler, akbash dog, anatolian, moskiewski stróżujący czy owczarek kaukaski.