Sejm 17 grudnia br. odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza jej zwrot do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia. Sejm może odrzucić weto kwalifikowaną większością 3/5 głosów. 

- Ta nowelizacja to naruszenie zasady, że umów należy dotrzymywać i uderzenie w interesy podmiotu, który otrzymał legalną koncesję na nadawanie – podkreślił prezydent.

Więcej: Weto Senatu odrzucone - Sejm ponownie uchwalił Lex TVN>>

Atak na niezależne media

Sejm uchwalił tę ustawę 11 sieprnia br. Ustawa, uznawana za atak na TVN, ponieważ jej przepisy dotyczą praktycznie tylko amerykańskiego koncernu, który jest właścicielem polskiej telewizji TVN, spotkała się z głośną krytyką w kraju, a zaniepokojenie przyjętą regulacją wyraziły władze USA i Komisja Europejska. - W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki. TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana. Ufamy, że Prezydent Andrzej Duda zawetuje lex TVN, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami - głosi oświadczenie opublikowane po głsowaniu w Sejmie przez TVN Grupa Discovery.

Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej - napisał na Twitterze chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.

Nowa ustawa medialna wysyła kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności polskiej ustawy medialnej z prawem unijnym - poinformowała wiceszefowa KE Viera Jourova w oświadczeniu zamieszczonym poo sejmowym głosowaniu na Twitterze.

 


Mogą być ograniczenia dla mediów, ale na przyszłość

- Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. To znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat. Oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia - powiedział Andrzej Duda. I zaapelował do Sejmu, aby przyjął, "w miarę możliwości ponad podziałami politycznymi" rozwiązania, "żeby ograniczyć możliwość udziałów i akcji posiadanych przez podmioty zagraniczne w spółkach, które są posiadaczami koncesji medialnych w Polsce". - Ale żeby zrobić to na przyszłość, żeby zrobić to dobrze, żeby zrobić to w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych - dodał prezydent.

- Bez wątpienia mamy do czynienia z ingerencją w prawa już istniejące, nowelizacja ustawy medialnej dotyczy podmiotu, który realizuje swoje działania gospodarcze w ramach wolności gospodarczej, w ramach polskiej konstytucji w sposób w pełni legalny - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czytaj: Prof. Nowak-Far: Musimy się liczyć z wielkim odszkodowaniem za Lex TVN>>

Zdaniem prezydenta, ograniczenie możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny jest "sensownym rozwiązaniem". Podkreślił, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach i przywołał przykłady z Francji, Hiszpanii, Niemiec i innych państw europejskich, a także USA. - W każdym kraju demokratycznym takie ograniczenia są i mają uniemożliwić powstanie monopolów medialnych, ale też ograniczyć wpływy zagraniczne, bo każde państwo i każda wadzą państwowa kieruje się zdroworozsądkowymi zasadami interesu wlanego kraju i narodu - powiedział. I podkreślił, że takie ograniczenia powinny być w Polsce wprowadzone, "ale powinny być wprowadzone na przyszłość".

TVN: Ustawa wywłaszczyłaby właściciela TVN

Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów - podkreślił Zarząd TVN Grupy Discovery w poniedziałkowym oświadczeniu. Dodał, że wetując nowelę ustawy o radiofonii i telewizji prezydent "stanął w obronie dobrych relacji z USA".

- To jest ogromna satysfakcja. Od początku mówiliśmy, że rozwiązania legislacyjne, które zaproponowano w tym projekcie, są nie do pogodzenia z porządkiem prawnym - powiedział pełnomocnik TVN Grupy Discovery Mikołaj Sowiński, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji.
Prawnik TVN podkreślił, że "ta ustawa po prostu wywłaszcza TVN". - Zgadzam się z panem prezydentem, że przewidziane w ustawie sześć miesięcy to jest bardzo krótki okres, żeby dokonać jakichkolwiek zmian własnościowych u nadawcy. Ale przede wszystkim po prostu Discovery TVN nie chciał takich zmian wprowadzać, dlatego że od samego początku mówiliśmy, że chcemy nadawać z Polski, że to jest polska spółka, polski nadawca i nie ma żadnej konieczności, żeby dokonywać zmian w strukturze własnościowej. Tym bardziej, że ta struktura własnościowa jest w pełni zgodna z ustawą - pwoiedział mec. Sowiński po wystąpieniu prezydenta.

Ambasador dziękuje za weto, partia zawiedziona

Chargé’d affaires ambasady USA Bix Aliu podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce. - Razem sojusznicy są silniejsi - podkreślił.

Szanujemy prerogatywy prezydenta Andrzeja Dudy i jego decyzję w sprawie noweli ustawy medialnej, choć jesteśmy nią zawiedzeni. Ta kwestia wymaga uregulowania, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach, tak aby podmioty spoza EOG nie omijały prawa - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Nie jesteśmy zaskoczeni, chociaż wolelibyśmy, żeby ta ustawa została przyjęta - powiedział wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski, który reprezentował klub w pracach nad ustawą. 

Z rozczarowaniem przyjmujemy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy medialnej. W krajach, które cenią swoją podmiotowość, takie rozwiązania prawne, jakie zostały zawetowane są standardem - napisała w oświadczeniu Solidarna Polska.