Kierowca Krzysztof S. prowadził ciężarówkę o masie 18 ton i nie zastosował się do znaku pionowego drogowego B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad...)
Wjechał za ten znak, na ulicę, czyli popełnił wykroczenie z art. 92 par. 1 kodeksu wykroczeń

Czytaj teżPrzeciętny kierowca dalej nie wie, co jest skrzyżowaniem >

Czytaj w LEX: Postępowanie szczególne w sprawach o wykroczenia >>>

 

 

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wyrokiem nakazowym 20 grudnia 2021 r., po rozpoznaniu sprawy obwinionego, uznał jego winę i wymierzył mu karę 300 zł grzywny.

Wyrok ten nie został zaskarżony przez żadną ze stron postępowania i uprawomocnił się 2 lutego 2022 roku.

Prokurator wnosi kasację na korzyść

Kasację na korzyść skazanego od tego wyroku nakazowego wniósł Prokurator Generalny, zarzucając „rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie przepisu prawa procesowego, a mianowicie art. 5 par. 1 pkt 8 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Według tego przepisu nie wszczyna się postępowania lub je umarza, gdy "postępowanie co do tego samego czynu obwinionego zostało prawomocnie zakończone lub wcześniej wszczęte, toczy się".

Czytaj w LEX: Dwa razy za to samo skazać nie można - omówienie orzeczenia >>>

 

Prokurator ustalił, że wobec tego samego obwinionego zapadł już wcześniej prawomocny wyrok nakazowy Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, wydany wcześniej - 27 października 2021 r., który uprawomocnił się dnia 30 listopada 2021 r., wobec czego zachodziła konieczność umorzenia postępowania. A to stanowi bezwzględną przyczynę uchylenia orzeczenia wskazaną w art. 104 par. 1 pkt 7 kodeksu”.

Czytaj w LEX: II KK 355/17, Sposób naprawienia dwukrotnego ukarania za to samo wykroczenie. - Wyrok SN >>>

Sąd Najwyższy zgadza się z prokuratorem

Kasacja była oczywiście zasadna, co umożliwiło jej rozpoznanie na posiedzeniu bez udziału stron - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. W kasacji wykazano w sposób oczywisty, wadliwość zaskarżonego wyroku powodu zaistnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej.

Jak podkreślił sędzia sprawozdawca Andrzej Siuchniński, zaskarżony kasacją wyrok z 20 grudnia 2021 r. wydany został w warunkach stanu „powagi rzeczy osądzonej. W takiej zaś sytuacji procesowej, gdy wcześniejsze „postępowanie co do tego samego czynu obwinionego zostało prawomocnie zakończone” przepis kodeksu wykroczeń przewiduje bezwzględny nakaz umorzenia postępowania.

SN obarczył kosztami postępowania Skarb Państwa. W składzie zasiadali sędziowie: Jerzy Grubba (przewodniczący), Andrzej Siuchniński (sprawozdawca)i Andrzej Stępka.

Sygnatura akt V KK 261/22, wyrok SN  z 10 sierpnia 2022 r.