Doświadczone kancelarie nie powinny narzekać na brak zleceń od firm chcących wejść na giełdę. Rola prawników w procesie IPO będzie bowiem rosła. Sprzyjają temu zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego - pisze Parkiet. Sprzyjają temu zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. KNF  zmienia politykę dotyczącą zatwierdzania prospektów emisyjnych. Rezygnuje ze szczegółowego  weryfikowania dokumentu oraz wielokrotnego zgłaszania swoich zastrzeżeń. Będzie za to zwracać dużą uwagę na formalną stronę przygotowania prospektu.  Nowe zalecenia KNF oznaczają przeniesienie ciężaru procesu zatwierdzenia prospektu na stronę formalną. Weryfikacja merytoryczna przeniesiona będzie zatem na czas po publikacji prospektu, co oznacza bardzo dużą odpowiedzialnosć doradców.  

Według KNF do tej pory emitenci i doradcy lekceważyli często proces przygotowywania prospektu, wiedząc, że Komisja i tak wskaże punkty wymagające zmiany. Teraz co prawda urząd nadal będzie zgłaszał pytania i zastrzeżenia dla prospektów, ale nie będzie już ich wielokrotnie powtarzał. Natomiast jego przedstawiciele zapowiadali, że częściej będzie też wykorzystywana możliwość odrzucenia dokumentu emisyjnego, co równoznaczne jest z niemożnością przeprowadzenia oferty. Dlatego ewentualne błędy mogą mieć teraz znacznie poważniejsze konsekwencje dla spółek, które planują debiut. Od staranności przygotowania dokumentu będzie też zależała w większym
stopniu reputacja kancelarii na rynku kapitałowym i możliwość pozyskiwania kolejnych zleceń - pisze Parkiet.

Według giełdowch statystyk, pierwsze półrocze 2008 r. nie przyniosło dużej liczby debiutów na GPW, ale przygotowania do nich prowadziło znacznie więcej spółek, niż ostatecznie weszło na rynek publiczny. Choćby z tego powodu kancelarie radców prawnych nie narzekały na brak zleceń wiążących się z IPO. Prawnicy zaznaczają jednak, że w tym okresie nie przybywało im nowych klientów, a raczej finalizowane były wcześniej podjęte projekty.

Największą liczbę debiutów tym razem obsłużyła Kancelaria Radców Prawnych Oleś & Rodzynkiewicz z Krakowa. Uczestniczyła w trzech IPO (w całym 2007 r. w czterech): Selena FM, Drewex i CAM Media. Według rankingu Parkietu, po dwa debiuty przypadły równie znanym na rynku kapitałowym kancelariom: Domański Zakrzewski Palinka oraz profesora Marka Wierzbowskiego. Ta ostatnia miała jednak znacznie mniej pracy niż w np. w 2007 r., gdy "opiekowała się" aż trzynastoma debiutantami. Poza tym przy dwóch IPO pracowali prawicy z Weil Gotshal & Manges - Paweł Rymarz, ale w przypadku oferty Trakcji Polskiej byli tylko doradcą menedżera oferty (doradcą spółki była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka). Siedem z ośmiu pozostałych debiutów obsłużyły inne kancelarie.

(Źródło: Parkiet/KW)