88-letnia dziś mec. Maria Sawicka 30 lat temu, pomimo poważnej choroby, założyła pierwszy w Polsce prywatny Telefon Zaufania dla Kobiet z Ciążą Problemową i Spraw Rodzinnych. Jest inicjatorką i współzałożycielką Funduszu Ochrony Macierzyństwa i Domu Samotnej Matki, należącego do Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

W uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przedstawiciele wielu stowarzyszeń i fundacji.
Prof. Lipowicz wręczając odznaczenie podkreśliła, że mec. Sawicka zrobiła wiele dla ochrony godności i innych praw podstawowych człowieka - prawa do życia i prawa do godnego egzystowania w szerszej społeczności. Jak zaznaczyła - przywróciła wielu zrozpaczonym ludziom, nie tylko sens życia, ale także należne im miejsce w społeczeństwie.
W swoim liście z okazji uroczystości metropolita łódzki abp Władysław Ziółek podkreślił, że "z wielkim podziwem postrzega służbę Marii Sawickiej dla ludzi biednych i bezradnych, a podejmowana od dawna bezinteresowna działalność na rzecz najuboższych łódzkich rodzin jest powszechnie znana".
Dziękując za wyróżnienie mec. Sawicka mówiła, że chciała być przydatna, żeby jej życie miało sens. "Był okres, kiedy dwa lata nie chodziłam. Sytuacja była beznadziejna, byłam sama. Wtedy przyszła mi do głowy taka myśl, że mogę być przecież potrzeba jeszcze komuś. I zaczęłam tworzyć rodzinę +Telefonu Zaufania+ i uruchomiłam sam telefon" - powiedziała.
Podkreśliła, że nie byłoby jubileuszu 30-lecia telefonu zaufania i pewnych osiągnięć, gdyby nie to, że skupiła się wokół niej gromada ludzi, którzy udzielali pomocy potrzebującym. Przyznała, że nie jest w stanie policzyć, ile osób do tej rodziny należy, ale swoje przybrane wnuki przestała liczyć, gdy pojawiło się ich już 520. "Jestem babcią hurtowniczką i bardzo mi z tym dobrze" - żartowała mec. Sawicka.
Mec. Maria Sawicka (ur. 1923 roku) - działaczka społeczna, adwokat, od 30 lat prowadzi pierwszy w Polsce Telefon Zaufania dla Kobiet z Ciążą Problemową i Spraw Rodzinnych. Jest inicjatorką i współzałożycielką Funduszu Ochrony Macierzyństwa i Domu Samotnej Matki, należącego do kościelnego Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.
Przez blisko trzynaście lat z własnej inicjatywy reprezentowała najbiedniejszych w procesach sądowych, jako jedyna w kraju mająca na to zgodę Naczelnej Rady Adwokackiej. Zorganizowała również pierwszą w Polsce Diecezjalną Poradnię Adopcyjną.
Została uhonorowana wieloma odznaczeniami m.in. Orderem Pro Ecclesia et Pontyficio przyznanym przez papieża Jana Pawła II, Złotym Medalem Archidiecezji Łódzkiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została wybrana prawnikiem Pro Bono 2007 roku. Od stycznia 2008 r. jest doradcą wojewody łódzkiego ds. rodziny oraz członkinią Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości. (PAP)