Jak zauważa autorka wydanej właśnie książki pt. Psychologia sądowa dla prawników, dostrzegają oni, że niezrozumienie istoty mechanizmów psychologicznych niekiedy utrudnia lub wręcz uniemożliwia im prawidłowe i skuteczne przeprowadzenie czynności.
- Można powiedzieć, że dziesięciolecia nawoływania i przekonywania prawników, by starali się nie tylko poszerzać swoją stricte prawną wiedzę, lecz także uzupełniać i wzbogacać ją o jakże przydatną wiedzę z zakresu psychologii, powinny odnieść pożądany skutek, doprowadzając do sytuacji, w której od bezdusznego paragrafizmu i błyskotliwego żonglerstwa prawniczego doszliśmy do ugruntowanej wiedzy i umiejętności jej praktycznego zastosowania. W tym świecie przesłuchania są majstersztykiem psychologicznym, przeszukania są skuteczne, szybkie i nieuciążliwe, a świadek nie jest traktowany jako urządzenie rejestrujące nieposiadające uczuć, niekierujące się złożonymi mechanizmami psychologicznymi i nieodczuwające stresu. Niestety ten wyidealizowany świat nie istnieje, a postulat posiadania przez prawników chociażby podstawowej wiedzy z zakresu psychologii jest nadal aktualny – pisze autorka książki.
Jak podkreśla wydawca, w opracowaniu zaprezentowano m.in.:
- analizę czynników (takich jak płeć, wiek, stan emocjonalny) wpływających na treść kształtowania się wyjaśnień,
- kontrowersyjne metody oceny zeznań i wyjaśnień, w tym psychologiczny ewaluator stresu, termowizję i hipnozę,
- zagadnienia psychopatologii, takie jak: hipermnezja, amnezja, złudzenia pamięciowe.
- Książka jest napisana przystępnym i łatwym językiem przez prawnika, a nie psychologa. Przedstawiono w niej autorskie podejście do zagadnienia, stanowiące połączenie rozważań teoretycznych z zaleceniami praktycznymi – czytamy w opisie publikacji.
Według autorki i wydawcy, publikacja jest przydatna w pracy adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów, a także funkcjonariuszy policji i innych służb prowadzących postępowania, w których niezbędne jest szerokie zastosowanie wiedzy z zakresu psychologii, zwłaszcza sądowej.
- Publikacja będzie pomocna w zrozumieniu mechanizmów psychologicznych towarzyszących czynnościom procesowo-kryminalistycznym. Omówiono w niej problematykę stosowania wiedzy psychologicznej w poszczególnych czynnościach procesowych i pozaprocesowych na każdym etapie pracy wykrywczej i w postępowaniu sądowym – komentuje prof. Ewa Gruza.
Znajomość psychologii potrzebna prawnikom
Prowadzący czynności procesowo-kryminalistyczne borykają się z problemami podczas przeprowadzania np. przesłuchania, przeszukania, okazania, czynności pozaprocesowych, w których niezbędna jest wiedza z zakresu psychologii sądowej pisze prof. Ewa Gruza.