Do rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836) dodano nowe przepisy regulujące oświetlenie dzienne mieszkania, o którym mowa w § 3 pkt 9 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.).
Zgodnie z nowymi przepisami budynek mieszkalny wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań (§ 14 ust. 1 rozporządzenia). Przepis ten należy traktować jako zasadę. Dalsze przepisy wprowadzają wyjątki od tej zasady. Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, jak: kraty, żaluzje, rolety, zabudowy balkonów i loggii (§ 14 ust. 2 rozporządzenia). Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania. (§ 14 ust. 3 rozporządzenia). Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji tego budynku (§ 14 ust. 4 rozporządzenia).
Przepis przejściowy rozporządzenia zmieniającego stanowi, że do urządzeń i nośników, o których mowa w § 14 ust. 3 rozporządzenia, zainstalowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy, tj. maksymalnie do 19 czerwca 2011 r.
Na marginesie  zwrócić należy uwagę, że przy okazji tej pierwszej od ponad dziesięciu lat zmiany opisanego rozporządzenia, minister nie zdecydował się wyjaśnić gdzie „zapodział się” § 3 pkt 9 rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie 19 grudnia 2009 r. (Dz. U. Nr 205, poz. 1584).