Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zobowiązana do przeznaczenia będących w jej dyspozycji części alokacji środków w ramach Priorytetu II PO KL na konkurs na projekty realizowane w oparciu o wytyczne, o których mowa w art. 35 ust. 3 pkt 4c ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 z późn. zm.).
Projekty innowacyjne mają na celu wypracowanie nowych rozwiązań w danym obszarze oraz ich upowszechnienie i włączenie do głównego nurtu polityki (lub do praktyki stosowania np. w branży). MRR zakłada, że w odpowiedzi na konkurs projektodawcy przygotują projekty służące wypracowaniu nowych narzędzi czy rozwiązań w zakresie wybranych tematów związanych z obszarem kapitału ludzkiego (metody utrzymania aktywności zawodowej pracowników w grupie wiekowej 50+ oraz wykorzystanie zarządzania wiedzą lub zarządzania zmianą w polskich przedsiębiorstwach).
Wyżej wymienione narzędzia/rozwiązania będą opracowywane przez wnioskodawców (mogą to być zarówno przedsiębiorcy, jak i inne podmioty występujące w Priorytecie II PO KL, np. uczelnie wyższe, instytucje doradcze i szkoleniowe, instytucje badawcze), następnie będą testowane w wybranych, wyrażających wolę udziału w teście, przedsiębiorstwach, a wyniki testów posłużą opracowaniu produktu finalnego, który następnie będzie upowszechniany (promowany do stosowania przez innych przedsiębiorców) oraz włączany do nurtu polityki lub praktyki (poprzez oddziaływanie, wspólnie z PARP i innymi instytucjami np. na podmioty kształtujące politykę państwa w obszarze adaptacyjności lub partnerów społecznych i zrzeszenia przedsiębiorców, kształtujące standardy działania w danych branżach).
Projekty o charakterze innowacyjnym mają na celu poszukiwanie nowatorskich, skuteczniejszych rozwiązań problemów polskich przedsiębiorstw. Są to projekty, których oddziaływanie nie ogranicza się wyłącznie do podmiotu, który uzyskał dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia, lecz dotyczy ogółu polskich przedsiębiorstw, które uzyskają dzięki tym projektom dostęp do nowatorskich rozwiązań organizacyjnych, wypracowanych i przetestowanych w warunkach rzeczywistych. Upowszechnienie nowatorskich rozwiązań istotnych problemów wskazanych w PO KL, wypracowanych w projektach innowacyjnych, wśród innych przedsiębiorców odbywać będzie się z udziałem PARP, która na podstawie umowy o przeniesienie praw autorskich zawartej z beneficjentem stanie się właścicielem takiego narzędzia.
Zmiany przewidziane w rozporządzeniu pozytywnie wpłyną na wyrównywanie dysproporcji w rozwoju poszczególnych regionów poprzez jednakowy dostęp i możliwość skorzystania z przewidzianych rozporządzeniem instrumentów, zwłaszcza w zdobywaniu przez przedsiębiorców i ich pracowników wiedzy w ramach szkoleń oraz możliwości korzystania z doradztwa współfinansowanych przez PARP ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Zmiany umożliwiają także efektywne i szybkie wspieranie przedsiębiorstw, szczególnie mikro i małych, które bez wsparcia finansowego ze środków państwa nie miałyby możliwości skorzystania z doradztwa czy usług szkoleniowych oferowanych w warunkach rynkowych.

Opracowanie: Wojciech Kowalski, Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line