Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651), starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie stosownego zezwolenia. W zakresie urządzeń łączności publicznej zezwolenie będzie udzielane dopiero po jego uzgodnieniu z Prezesem UKE, który, z uwagi na posiadane delegatury w całym kraju, jest najlepiej przygotowany do sprawnego realizowania tej kompetencji. Przekazanie Prezesowi UKE tego uprawnienia powinno usprawnić proces inwestycyjny.
Wejście w życie ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675) spowodowało również to, że nieruchomość będzie zbywana w drodze bezprzetargowej jeżeli jest sprzedawana partnerowi prywatnemu lub spółce, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 19 poz. 100), jeżeli sprzedaż stanowi wniesienie wkładu własnego podmiotu publicznego, a wybór partnera prywatnego nastąpił w trybie przewidzianym w art. 4 ust. 1 lub 2 powołanej ustawy.
Z kolei w ustawie z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. Nr 19, poz. 101) wprowadzono m. in. zmiany redakcyjne w definicji koncesji na usługi, bowiem dotychczasowe brzmienie sugeruje, że istotą takiej koncesji jest korzystanie przez koncesjonariusza z usług koncesjodawcy, podczas gdy jest nią prawo do wykonywania usług z zakresu zadań publicznych, w tym do pobierania pożytków z takiego prawa, czyli dochodów z tytułu świadczenia tych usług osobom trzecim.
Zmiany weszły w życie z dniem 17 lipca 2010 r.

 Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line