Określono w nim także zasady etykietowania i oznaczania tego materiału, jak też obrotu tym materiałem i jego kontroli. Projekt ustawy zawiera pondarto przepisy dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian roślin uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
W stosunku do obowiązujących przepisów, w ustawie wprowadzony ma być podział na tytuły, działy i rozdziały. Dzięki temu układ prezentowanych zagadnień jest bardziej czytelny i przejrzysty.
W 2011 r. na rozwiązania proponowane w nowej ustawie trzeba będzie przeznaczyć z budżetu państwa 55 165 tys. zł, tj. tyle ile wydaje się na realizację zadań na podstawie obowiązującej ustawy. Opracowano ten projekt, aby wdrożyć kolejne przepisy unijne oraz uniknąć kolejnej nowelizacji, a tym samym zapewnić większą przejrzystość i spójność proponowanych rozwiązań.
Nowa ustawa zastąpi tę z 26 czerwca 2003 r. Zacznie obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zmiany w ustawie o nasiennictwie
Nowe przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych, materiału szkółkarskiego oraz rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin warzywnych i ozdobnych, przewiduje przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt ustawy o nasiennictwie.