Obowiązujące od 4 września br. rozporzadzenie modyfikuje przepisy określające sposób stwierdzania wniesienia wadium oraz sposób podania do publicznej wiadomości (sposób publikacji) ogłoszenia o przetargu.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2013 r. zmienia rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. poz. 942).

Zgodnie z nowym brzmieniem § 4 ust. 5 znowelizowanego rozporządzenia komisja przetargowa przed otwarciem przetargu stwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu. Dotychczas uczestnik przetargu obowiązany był do przedłożenia komisji przetargowej przed otwarciem przetargu dowodu wniesienia wadium, co z kolei uniemożliwiało dopuszczenie do udział w przetargu uczestnika, który nie posiadał przy sobie dowodu wniesienia wadium, nawet wówczas, gdy wpłata zaksięgowana została na koncie urzędu. Ponadto przeredagowany został przepis § 4 ust. 6 rozporządzenia. Dotychczasowe brzmienie przywołanego przepisu wskazywało, że termin wniesienia wadium powinien być ustalony w taki sposób, aby umożliwiał komisji przetargowej stwierdzenie, że „dokonano wpłaty wadium”, co sugerowało, że wadium wnoszone jest jedynie w formie wpłaty pieniężnej. Nowe brzmienie przepisu wskazuje natomiast, że termin ten powinien zostać ustalony w sposób umożliwiający stwierdzenie, nie później niż 3 dni przed przetargiem, że „dokonano wniesienia” wadium (również w innej niż pieniężna formie m.in. obligacji Skarbu Państwa lub papierów wartościowych).

Rozporządzenie zmodyfikowało również treść przepisu § 6 rozporządzenia, dotyczącego sposobu i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości. Ograniczony został obowiązek publikacji w prasie ogłoszenia o przetargu do wyciągu z tego ogłoszenia, zamiast pełnej jego treści. Jednocześnie określono minimalny zakres danych, jakie powinien zawierać wyciąg z ogłoszenia (zakres ten określa dodany w § 6 ust. 5a. Nowe przepisy dopuszczają możliwość zamieszczenia w prasie całego ogłoszenia o przetargu, a ponadto nakładają obowiązek jego opublikowania na stronach internetowych właściwego urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Określają również termin publikacji w prasie drugiego wyciągu z ogłoszenia o przetargu w przypadku wymogu jego dwukrotnego zamieszczenia.

Nowe przepisy modyfikują również §13 i §16 rozporządzenia, wskazując jednoznacznie, że w ogłoszeniu o przetargu ustnym nieograniczonym oraz o przetargu pisemnym nieograniczonym wskazać należy jedynie cenę wywoławczą nieruchomości, a nie jak dotychczas cenę wywoławczą oraz cenę podaną w wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, o którym mowa w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.). Podobną zmianę wprowadzono w § 25 ust. 1 rozporządzenia, dotyczącym ogłoszenia o rokowaniach po drugim przetargu zakończonym wynikiem negatywnym.

W przetargach ogłoszonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz w rokowaniach ogłoszonych przed tym dniem stosować należy przepisy dotychczasowe.