Prace legislacyjne nad projektem założeń znajdują się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Potrzeba zmian w tym postępowaniu skupia się wokół następujących kwestii:
a) umożliwienie powodowi złożenia wniosku o umorzenie (zakończenie) postępowania w razie zaistnienia określonych zdarzeń procesowych,
b) uzupełnianie opłaty od pozwu,
c) sprecyzowanie zakresu, w jakim pozew i sprzeciw podlegają uzupełnieniu w razie przekazania sprawy do postępowania zwykłego.
W wielu przypadkach elektroniczne postępowanie upominawcze jest dla powoda jedynym interesującym go sposobem dochodzenia roszczeń przed sądem. Często jednak w ramach tzw. postępowania zwykłego lub innego postępowania odrębnego może być dla powoda drogie i długotrwałe. W celu uproszczenia i przyspieszenia procesu, należy wprowadzić możliwość złożenia wraz z pozwem wniosku o umorzenie postępowania w określonych sytuacjach, tj. w przypadkach przewidzianych w art. 50533 § 1 i art. 50534 § 1 k.p.c. Rozwiązanie to będzie wzorowane na instytucji istniejącej w europejskim postępowaniu nakazowym.
W ramach prac, przedstawiciele grupy roboczej wypracowali koncepcję weryfikacji miejsca zamieszkania i zdolności sądowej w oparciu o dane z systemu PESEL na potrzeby e.p.u. Przeprowadzenie ww. weryfikacji nie wymaga zmian legislacyjnych, a jej dokonanie pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której sąd doręcza nakaz pozwanemu pod adresem, pod którym pozwany nie zamieszkuje. Dzieje się tak dlatego, że powodowie wskazują adresy z umów, które były zawierane sprzed kilku lat. Powyższe rozwiązanie pozwoli również na uniknięcie sytuacji, w której nakaz wydawany jest przeciwko osobie nieżyjącej.
W przyszłym roku wprowadzony zostanie mechanizm elektroniczny weryfikujący automatyczne wniesienie sprawy pomiędzy tymi samymi stronami o to samo roszczenie. Pozwoli to uniknąć sytuacji wniesienia przez powoda ponownie sprawy w celu wyłudzenia kolejnej kwoty od dłużnika. Takie sytuacje mogą się zresztą zdarzyć także w postępowaniu wszczynanym drogą tradycyjną.
Źródło: www.ms.gov.pl, stan z dnia 24 września 2012 r.