W związku z wprowadzeniem nowego rodzaju wsparcia – wsparcie z przeznaczeniem na projekt innowacyjny realizowany na podstawie wytycznych, o których mowa w art. 35 ust. 3 pkt 4c ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 z późn. zm.), PARP planuje w III kwartale 2011 r. ogłoszenie konkursu na realizację tzw. projektów innowacyjnych. Przygotowanie do konkursu wymaga m.in. nowelizacji rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Dz. U. Nr 111, poz. 710 z późn. zm.).
Wsparcie udzielane na warunkach i w trybie określonym w projektowanej nowelizacji rozporządzenia pozwoli na udzielanie przedsiębiorcom wsparcia w celu wprowadzenia innowacyjnych zmian o charakterze organizacyjnym i zarządczym. Produkty tych projektów (np. gotowe rozwiązania zarządcze) zostaną upowszechnione i udostępnione ogółowi polskich przedsiębiorców.
Projekty innowacyjne mają na celu wypracowanie nowych rozwiązań w danym obszarze oraz ich upowszechnienie i włączenie do głównego nurtu polityki (lub do praktyki stosowania, np. w branży). Należy założyć, że w odpowiedzi na konkurs projektodawcy przygotują projekty służące wypracowaniu nowych narzędzi czy rozwiązań w zakresie wybranych tematów związanych z obszarem kapitału ludzkiego (metody utrzymania aktywności zawodowej pracowników w grupie wiekowej 50+ oraz wykorzystanie zarządzania wiedzą lub zarządzania zmianą w polskich przedsiębiorstwach). Wyżej wymienione narzędzia/rozwiązania będą opracowywane przez wnioskodawców (mogą to być zarówno przedsiębiorcy, jak i inne podmioty występujące w Priorytecie II PO KL, np. uczelnie wyższe, instytucje doradcze i szkoleniowe, instytucje badawcze), następnie będą testowane w wybranych, wyrażających wolę udziału w teście, przedsiębiorstwach, a wyniki testów posłużą opracowaniu produktu finalnego, który następnie będzie upowszechniany (promowany do stosowania przez innych przedsiębiorców) oraz włączany do nurtu polityki lub praktyki (poprzez oddziaływanie, wspólnie z PARP i innymi instytucjami, np. na podmioty kształtujące politykę państwa w obszarze adaptacyjności lub partnerów społecznych i zrzeszenia przedsiębiorców, kształtujące standardy działania w danych branżach).
Projekty o charakterze innowacyjnym mają na celu poszukiwanie nowatorskich, skuteczniejszych rozwiązań problemów polskich przedsiębiorstw. Są to projekty, których oddziaływanie nie ogranicza się wyłącznie do podmiotu, który uzyskał dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia, lecz dotyczy ogółu polskich przedsiębiorstw, które uzyskają dzięki tym projektom dostęp do nowatorskich rozwiązań organizacyjnych, wypracowanych i przetestowanych w warunkach rzeczywistych. Upowszechnienie nowatorskich rozwiązań istotnych problemów wskazanych w PO KL, wypracowanych w projektach innowacyjnych, wśród innych przedsiębiorców odbywać będzie się z udziałem PARP, która na podstawie umowy o przeniesienie praw autorskich zawartej z Beneficjentem, stanie się właścicielem takiego narzędzia.
Pomoc udzielana zgodnie z warunkami określonymi w projektowanym rozporządzeniu będzie finansowana ze środków funduszy strukturalnych, zgodnie z systemem realizacji PO KL oraz przepisami o finansach publicznych.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mrr.gov.pl, stan z dnia 4 lipca 2011 r.