W przedmiotowej sprawie podatnik od stycznia 2009 r. prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej z tytułu sprzedaży wyrobów farmaceutycznych w prowadzonych aptekach. Ilość i miejsce instalacji kas została zgłoszona do właściwego urzędu skarbowego przed ich zainstalowaniem, jak i po ufiskalnieniu. Ponadto, podatnik świadczy na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT usługi medyczne, których wartość sprzedaży w 2010 r. przekroczyła 40 tys. zł.
Spółka zobowiązana jest więc do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej i ewidencję tą prowadzi, przy czym w zakresie świadczonych usług medycznych, podatnik do dnia 30 kwietnia 2010 r. korzysta z czasowego zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zdaniem podatnika, jeżeli w danym zakresie działalności nie było wcześniej obowiązku stosowania kas, w przypadku zmian, wprowadzenie obowiązku ewidencji wyznacza nowy termin dla danego zakresu usług. Tym samym, jeżeli przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania obrotu z tytułu usług medycznych, tj. przed dniem 1 maja 2011 roku zgłosi ilość kas rejestrujących potrzebnych do ewidencjonowania obrotu ww. usług, to na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT będzie miała prawo do odliczenia 90 proc. ich ceny zakupu, nie więcej niż 700 złotych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podzielił stanowiska spółki i wskazał, iż w związku z wyłączeniem ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej usług medycznych, podatnik nie jest podatnikiem rozpoczynającym przedmiotową ewidencję, lecz realizującym kontynuowanie powstałego wcześniej obowiązku.
W opinii organu podatkowego, ustawodawca utożsamia dzień rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem powstania obowiązku ewidencjonowania. Art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, stosuje tryb warunkowy i odnosi się do podatników, którzy wcześniej nie byli obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.
Tym samym brak jest podstaw prawnych dla skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia ulgi z tytułu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących niezbędnych do ewidencjonowania świadczonych usług medycznych. W związku z tym, iż z dniem 30 kwietnia 2011 r. przestaje obowiązywać czasowe zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania usług medycznych, podatnik jako obowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących od 2009 r. winien wprowadzić do ewidencjonowania od 1 maja 2011 r. kasy w całym zakresie usług medycznych.
( ITPP1/443-994/10/AJ, LEX nr 42927)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.mofnet.gov.pl, stan z dnia 26 stycznia 2011 r.