Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie z 12 sierpnia br. ponownie wyraziła zaniepokojenie zmianami wynikającymi z projektów rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z 29 lipca 2011 r., wyodrębniających osobną stawkę wynagrodzenia za sprawy z urzędu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie warunków wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Stawka ta została ustalona w ryczałtowej kwocie 120 zł netto (bez VAT), niezależnie od wysokości roszczenia.
Fundacja podtrzymała stanowisko, wyrażone w piśmie do Ministra Sprawiedliwości z 7 lutego 2011 r., iż proponowana zmiana budzi poważne wątpliwości i nie powinna zostać przeprowadzona. Wskazano w nim jednocześnie, że w odpowiedzi ministerstwa z dnia 23 lutego 2011 r., dyrektor Departamentu Organizacyjnego MS sędzia Karol Dałek poinformował m. in., że treść konkretnych rozwiązań prawnych nie została w projekcie ostatecznie przesądzona, a sygnalizowana przez Fundację problematyka, jak i kwestie zgłaszane przez inne podmioty, będą przedmiotem szczegółowej analizy. Z przedstawionych w uzasadnieniach projektów konsultacji społecznych nie wynika jednak, aby stanowisko Fundacji w jakikolwiek sposób zostało wzięte pod uwagę.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w pełni podtrzymała wyrażony wcześniej postulat konieczności przeprowadzenia bardziej przemyślanych reform. Autorzy wystąpienia zasugerowali oparcie wynagrodzeń pełnomocników z urzędu na stawkach ryczałtowych uzależnionych np. od liczby pozwanych instytucji lub wysokości zasądzonego zadośćuczynienia. Wyrazili też nadzieję, iż stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w istocie stanie się przedmiotem szczegółowej analizy i refleksji.