Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" otrzymała nagrodę za popularyzowanie prawa w społeczeństwie i dbałość o najwyższe standardy dziennikarstwa w kierowaniu działem prawnym tej gazety, a Krzysztof Sobczak, redaktor naczelny portalu Lex.pl za znakomite pióro publicystyczne oraz za kreację wysokiej klasy, profesjonalnego portalu internetowego.
Jak podkreślał w środę podczas uroczystości wręczenia wyróżnień prezes NRA Andrzej Zwara, 
Złota Waga jest nagrodą przyznawaną dziennikarzom za rzetelne, poparte głęboką wiedzą i odznaczające się obiektywizmem publikacje na tematy prawne. To nagroda za umiejętność znajdowania równowagi w świecie pełnym sprzeczności, za wyważone sądy i spokojne opinie. - Waga - symbol sprawiedliwości, również jako przyznawana przez nas nagroda, jest oddawana w ręce tych ludzi pióra, mikrofonu lub kamery, którzy potrafią oprzeć się nadmiarowi emocji na rzecz spokojnego, rzeczowego spojrzenia na problem, którym się zajmują - mówił mec. Zwara. 

Po raz pierwszy Złote Wagi przyznano w 2005 roku red. Marcie Pionkowskiej i red. Janowi Ordyńskiemu. W kolejnej edycji (2006) nagrody te otrzymali: red. Anna Godzwon z Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia oraz red. Stanisław Podemski, publicysta „Polityki”. W roku 2007 nagrodę przyznano ks. Remigiuszowi Sobańskiemu, zaś w roku 2008 red. Monice Olejnik oraz red. Maciejowi Iłowieckiemu. Złote Wagi za 2009 rok otrzymali: red. Małgorzata Ziętkiewicz z redakcji „Wydarzeń” w telewizji Polsat oraz red. Wojciech Tumidalski z Polskiej Agencji Prasowej.

W skład Kapituły Złotej Wagi wchodzą: prezes NRA adw. Andrzej Zwara, byli prezesi NRA: adw. Maciej Bednarkiewicz, oraz adw. Czesław Jaworski, który jednocześnie zasiada w kapitule jako redaktor naczelny „Palestry”. W tym roku z zasiadania w kapitule nagrody zrezygnował adw. Stanisław Rymar, ze względu na objęcie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
.....................................

Laudacja dla Krzysztofa Sobczaka
Wygłoszona przez adw. Monikę Strus-Wołos, członka prezydium NRA

Szanowny Panie Redaktorze,
Otrzymuje Pan nagrodę Złotej Wagi za znakomite pióro publicystyczne. Nagradzamy Pana także za kreację profesjonalnego portalu internetowego Lex.pl.
Niewielu jest w naszych mediach tak wnikliwych publicystów prawniczych,  jak Pan. Gdy posłowie czy urzędnicy produkują oczywisty bubel legislacyjny – nie trzeba długo czekać na krytyczny felieton redaktora Sobczaka. 
Gdy rządzący zapowiadają legislacyjne rewolucje i ofensywy,  czy też zaostrzanie kar – redaktor Sobczak chłodno obserwuje realizację tych kampanii. Nie zawodzi go intuicja – wskazuje wady aktów prawnych już  na etapie ich projektowania. Potem Trybunał Konstytucyjny kończy żywot takich bubli.
Czy Prezydent przez podpisaniem ustawy powinien zapoznać się z właściwym felietonem redaktora Sobczaka? Na razie jeszcze polska Konstytucja
tego nie przewiduje. Ale lekturę tej publicystyki z czystym sumieniem można zalecić wszystkim twórcom prawa. Ostrzeżenia redaktora naczelnego serwisu Lex.pl. trzeba traktować poważnie. By dojść do takiego wniosku, wystarczy prześledzić całkiem świeżą historię prac nad ustawą o święcie Trzech Króli.
Podziwiamy Pana Redaktora nie tylko za wnikliwą kontrolę jakości polskiego prawa, ale też za pasję, jaką wkłada Pan w każdy swój tekst. Widzimy, że jest to autentyczne zaangażowanie w obronę ideałów rozsądnego prawodawstwa. Zaangażowanie bliskie także nam – adwokatom.  Cieszymy się, że popiera Pan również adwokackie idee pomocy potrzebującym.
Uznanie należy się Panu Redaktorowi za talent organizacyjny w tworzeniu i rozwijaniu mediów dla prawników i o prawnikach. Pamiętamy sukcesy  z czasów kierowania Gazetą Prawną i działem prawnym Rzeczpospolitej.
Dziś chcemy docenić najnowsze Pana osiągnięcie.  Choć nadal codziennie czytamy gazety papierowe, to wiemy, że przyszłość należy do Internetu. Tak profesjonalnie redagowane serwisy jak lex.pl stają się jednym z podstawowych narzędzi w pracy prawnika. Pana zasługą jest przekształcenie go z technicznego informatora o nowym prawie w profesjonalny serwis dla prawników. Cieszymy się, że można tam znaleźć bogatą publicystykę. Są tu też opisywane sprawy palestry - bogato, choć nie bez krytyki.
Panie Redaktorze!
Być dobrym prasowym menedżerem to wyzwanie dla każdego, kto chce być nie tylko twórcą w mediach, ale także twórcą mediów. Panu się to po raz kolejny udało. Żeby coś zbudować i zorganizować, nie wystarczą dyplomy i stanowiska. Pan akurat – co wciąż rzadkie wśród nadwiślańskich menedżerów –  ma nawet dyplom MBA. Jednak do tak wysokich kwalifikacji dodaje Pan jeszcze swoją niespotykaną pasję. W efekcie rozwija się coraz bogatszy serwis prawny  w nowoczesnej formie, ku pożytkowi adwokatów i wszystkich zainteresowanych prawem. Gratulujemy i życzymy, by nie opuszczał Pana zapał i pasja w tej pracy, a współpraca ze wszystkimi, od których zależy przyszłość nowego medium, układała się pomyślnie.

.............................................
Laudacja dla Ewy Usowicz,
Wygłoszona przez adw. Czesława Jaworskiego, byłego prezesa NRA

Szanowna Pani Redaktor,

Kapituła Złotej Wagi przyznała Pani nagrodę polskiej Adwokatury  za popularyzowanie prawa w społeczeństwie i za dbałość o przestrzeganie najwyższych standardów dziennikarstwa w kierowaniu Działem Prawnym gazety Rzeczpospolita.
Dziennikarze jak i adwokaci powołani są między innymi do wyjaśniania
i upowszechniania obowiązującego prawa, a także niejednokrotnie  jego krytycznej oceny. Adwokaci czynią to w rozmowach z klientami, w wydawanych opiniach prawnych, w uchwałach organów samorządowych adwokatury i przede wszystkim w wystąpieniach przed sądami i innymi organami władzy państwowej; dziennikarze – przez działalność publicystyczną, organizowanie dyskusji publicznych, informowanie o zamierzonych propozycjach legislacyjnych oraz o skutkach praktycznych  uchwalonego i stosowanego prawa. Czynią to również redakcje czasopism przez publikowanie tekstów normatywnych, niejednokrotnie z odpowiednimi komentarzami.
Dopiero dziennikarze i adwokaci z pewnym doświadczeniem zdają sobie sprawę z tego, jak trudno jest zgłębić mechanizm coraz rozleglejszego  i coraz bardziej skomplikowanego systemu prawnego, jak trudno jest nadążać za jego zbyt często następującymi zmianami, i jak trudno jest to wszystko wytłumaczyć, w sposób zrozumiały, przeciętnemu obywatelowi.
Aby temu wszystkiemu sprostać trzeba mieć wiedzę, praktykę, odwagę i talent.  Te przymioty umysłu i charakteru dostrzegli polscy adwokaci w działalności dziennikarskiej Pani Redaktor najpierw w Gazecie Prawnej, a następnie w Rzeczpospolitej.
Pierwsze ważne kroki stawiała Pani w dziedzinie prawa poświęconego ochronie konkurencji i konsumenta, prawa dotyczącego każdego z nas na co dzień.
Przed czterema laty dostrzeżona została Pani rzetelność i dociekliwość. Przyznano wówczas Pani specjalną nagrodę - Libertas et Auxilium –  za wspieranie obywatelskiej wolności gospodarczej.
Z biegiem lat poszerzała Pani krąg swoich zainteresowań, zawsze z wyczuleniem na jakość tworzonego  prawa. Tytuły Pani felietonów „Legislacyjne wydmuszki”, „Temida trafiona ustawą”, „Pozdrowienia  od jelenia”- stały się synonimami nierealnych zapowiedzi legislacyjnych, negatywnych skutków niechlujnie tworzonego prawa czy rozbudzonych nadmiernie oczekiwań ze strony coraz liczniejszych grup absolwentów wydziałów prawa różnego rodzaju wyższych uczelni.
Doceniamy, że w publikacjach swoich sporo miejsca poświęca Pani sprawom bezpośrednio dotykającym życia codziennego polskiej Adwokatury. Pamiętamy Pani troskę o nowy model rekrutacji i aplikacji adwokackiej, o przestrzeganie zasad wykonywania zawodu zarówno przez adwokatów jak i przez władze publiczne.
Znaczącym echem odbiły się przeprowadzone przez Panią wywiady z wybitnymi przedstawicielami Adwokatury, prezesami Naczelnej Rady Adwokackiej
– adw. Andrzejem Michałowskim, a całkiem niedawno z adw. Andrzejem Zwarą. Podniesione w tych wywiadach problemy, nie zawsze łatwe  dla naszego środowiska i często niezrozumiałe dla szerokiej opinii, zostały przez Panią obiektywnie przedstawione i nagłośnione.
Przyznaną nagrodą chcemy również zwrócić uwagę na Pani znaczące zasługi w kilkuletnim kierowaniu Działem Prawnym Rzeczpospolitej. „Żółte strony” stanowiące ciągle podstawowe źródło o prawie, źródło nie tylko  dla prawników, ale również dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowców -  to fenomen popularności codziennych serwisów, niespotykany w prasie europejskiej. Te „żółte strony” wraz z dodatkami poradniczo – prawnymi realizują ideę pomocy prawnej dla wszystkich potrzebujących.
Ideę tak bliską nam polskim adwokatom.
To dzięki Pani zaangażowaniu Dział Prawny gazety utrzymuje wysoki poziom publicystyczny, porusza ważne dla Państwa i społeczeństwa sprawy,
broni wartości państwa prawnego. Za te wszystkie dokonania, w imieniu Kapituły Nagrody wyrażam Pani głębokie uznanie i szacunek.
To co przed chwilą powiedziałem nie jest posumowaniem Pani dziennikarskiej kariery. Biorąc pod uwagę Pani wiek proszę o potraktowanie wypowiedzianych słów jako pobieżnego streszczenia pierwszego odcinka Pani drogi zawodowej, odcinka jakże udanego.
Wierzę, że te największe dokonania są jeszcze przed Panią. Życzę wytrwałości  i konsekwencji w tym niełatwym a tak pięknym i społecznie potrzebnym zawodzie. Jestem przekonany, że polski świat prawniczy wiele zyska dzięki Pani zaangażowaniu publicystycznemu i dzięki Pani nowym pomysłom  na popularyzację prawa.
Życzę, aby o okresie Pani dziennikarskiej działalności mógł ktoś kiedyś powiedzieć słowami Wiliama Szekspira: Nikt nie rzekł (…), że czarne jest białym (sonet 127)