Pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie w październiku 2009 roku, nad projektem pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Spraw Zmian w Kodyfikacjach.
Zgodnie ze Statutem Międzynarodowego Trybunału Karnego do polskiego prawa ma zostać wprowadzona odpowiedzialność karna osób biorących udział w masowym zamachu skierowanym przeciwko ludności cywilnej, podjętym w celu wykonania lub wsparcia polityki państwa lub organizacji. Takie czyny mają podlegać karze minimum trzech lat pozbawienia wolności. Także atakowanie w czasie działań zbrojnych strefy zdemilitaryzowanej, a więc miejscowości, niebronionego obiektu czy strefy sanitarnej, będzie grozić karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat. Dowódca sił zbrojnych odpowie za zbrodnie dokonane przez podwładnych.
Z kolei wdrożenie do polskiego prawa pojęcia handel ludźmi wynika z ratyfikowanego przez Polskę w 2003 r. protokołu "o zapobieganiu, zwalczaniu oraz karaniu za handel ludźmi, w szczególności kobietami i dziećmi", zwanego powszechnie protokołem z Palermo, uzupełniającego Konwencję ONZ przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2000 r. Inny dokument międzynarodowy dotyczący tej kwestii to konwencja Rady Europy ws. działań przeciwko handlowi ludźmi, sporządzona w Warszawie w 2005 r., zwana Konwencją Warszawską.
Zbrodnie wojenne i niewolnictwo w kodeksie karnym
Do polskiego kodeksu karnego wprowadzone zostaną definicje niewolnictwa i handlu ludźmi. Karane będą także ataki na cywili podczas działań wojennych. Dziś Sejm zajmie się rządowym projektem nowelizacji w kodeksie karnym.