Debata odbędzie się 15 kwietnia 2011, godz. 10.00-14.00 w warszawskim hotelu Le Meridien Bristol, a jej uczestnikami będą teoretycy i praktycy, Sędziowie Sądu Najwyższego i Arbitrzy, Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa i instytucji arbitrażowych.
Debata będzie transmitowana na żywo na stronie Sądu Arbitrażowego Lewiatan WWW.SADARBITRAZOWY.ORG.PL

Jak mówi Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, prezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, pomysł na debatę zrodził się w wyniku działań popularyzujących arbitraż, prowadzonych od półtora roku w Sądzie Lewiatana w ramach projektu „Promocja polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Miałam okazję współorganizować oraz uczestniczyć w szeregu konferencji arbitrażowych krajowych i międzynarodowych, (Sąd Lewiatana organizował m.in. w maju 2010 roku międzynarodową konferencję arbitrażową „Dispute Resolution in M&A Transactions” - zgromadziła w Warszawie ponad 200 uczestników z 20 krajów), które były okazją do swobodnej dyskusji i wymiany poglądów na temat aktualnej sytuacji arbitrażowej w Polsce i na świecie. Prowadziłam także warsztaty dla arbitrów (m.in. seria warsztatów arbitrażowych z udziałem prestiżowej organizacji Chartered Institute of Arbitrators) oraz zapoznałam się z wynikami badań na temat znajomości arbitrażu wśród przedsiębiorców oraz prawników. A przede wszystkim spotykałam się z przedstawicielami wielu środowisk związanych z arbitrażem, podczas których to spotkań rozmawialiśmy nieustannie na temat przyszłości arbitrażu. Myślę, że to jest dobry moment aby o arbitrażu dyskutować. Przed nami polska prezydencja w UE, oczy całej Europy będą zwrócone w naszym kierunku. Marzy mi się i chcę aby Polska stała się wkrótce ważnym ośrodkiem arbitrażowym w Europie, potężnym centrum arbitrażowym Europy Centralnej i Wschodniej. Stąd debata, która będzie poświęcona przyszłości i rozwojowi arbitrażu w najbliższym dziesięcioleciu, w wymiarze krajowym i w kontekście regulacji europejskich.
Trzeba wciąż mówić o zaletach arbitrażu, takich jak krótszy czas trwania postępowania, jego przewidywalność, wybór arbitrów z doświadczeniem w dziedzinie, której dotyczy spór, poufność postępowania oraz kwestia zaufania do wybranego przez siebie arbitra. Ale sama popularyzacja nie wystarczy, w trakcie naszej debaty chciałabym poruszyć kwestie sporne takie jak zmiany legislacyjne, które muszą zostać wprowadzone, abyśmy mogli mówić, o najwyższej skuteczności polubownego rozstrzygania sporów. Dlatego do dyskusji zaprosiliśmy zarówno teoretyków, jak i praktyków arbitrażu, Sędziów Sądu Najwyższego i Arbitrów, przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz instytucji arbitrażowych.
Debata będzie transmitowana on-line na stronie Sądu Arbitrażowego Lewiatana. Zapraszam Państwa do pozostawiania swoich komentarzy. Najciekawsze z nich opublikujemy w e-Przeglądzie arbitrażowym oraz na stronie www Sądu.
Więcej >>>