Zgodnie z art. 168 kodeksu pracy, urlopu niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.  Według obecnie obowiązujących przepisów w wielu przedsiębiorstwach pracownicy byli przymusowo wysyłani na urlopy do końca marca następnego roku. - Konieczność wykorzystania zaległego urlopu jest niewygodna zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Ci pierwsi często woleliby wykorzystać przysługujące im wolne dni w okresie lepszej pogody niż początek marca, czy też skumulować je z urlopem, do którego prawo nabędą już w bieżącym roku. Obecne przepisy po prostu ograniczają swobodę pracowników w zakresie korzystania przez nich z przysługującego im wolnego czasu. Natomiast pracodawcy często muszą zmierzyć się z nagromadzeniem urlopów wielu pracowników w stosunkowo krótkim czasie. Taka sytuacja zawsze powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa – trzeba przecież tak organizować pracę, aby wypoczywającego pracownika ktoś zastępował - napisała w oświadczeniu Konfederacja Pracodawców Polskich, która pozytywnie ocenia propozycję Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącej wydłużenia trzymiesięcznego terminu wykorzystania zaległych urlopów do ośmiu miesięcy.
Również PKPP Lewiatan pozytywnie wyraża się o propozycji Państwowej Inspekcji Pracy i przypomina, że temat zaległych urlopów pracowniczych był już kilkakrotnie dyskutowany w Komisji Trójstronnej. -
Wydłużenie okresu, w którym należy wykorzystać swój urlop do ośmiu miesięcy oznacza, że pracownik będzie mógł dłużej wypoczywać podczas wakacji. To dobre rozwiązanie z punktu widzenia rodzinnego wypoczynku, czy też dla osób wypoczywających w kraju - można przeczytać w oświadczeniu Lewiatana.  
Państwowa Inspekcja Pracy złożyła wniosek do MPiPS o przygotowanie zmiany przepisów w zakresie udzielenia zaległego urlopu. Resort pracy przychyla się do propozycji PIP, ponieważ jest ona spójna z innymi zmianami, nad którymi pracuje Komisja Trójstronna.