Ministerstwo wydało w piątek po południu oświadczenie w tej sprawie, ponieważ wcześniej zapowiadało szybkie zkończenie niegocjacji w sprawie tej transakcji.

- Myślę, że umowa z Warner Music Poland ws. odkupienia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego firmy fonograficznej Polskie Nagrania (PN) będzie zawarta jeszcze w tym roku - powiedział dzień wcześniej wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wcześniej, 22 grudnia wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński poinformował media o zaplanowanym na ten dzień spotkaniem z przedstawicielami Warner Music Poland. Gliński mówił także, że prawa do nagrań "wybitnych polskich twórców" sprzedał poprzedni rząd PO-PSL. - To jest absolutny brak odpowiedzialności. Myśmy natychmiast przejęli Państwowy Instytut Wydawniczy, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przekształciliśmy natychmiast te instytucje w instytucje kultury, podobnie kilka innych, jak Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. To wszystko zostało uratowane i funkcjonuje - podkreślił Gliński.

Nie podano, jakie to względy formalno-prawne uniemozliwiły zawarcie umowy. Jednocześnie poinformowano, że "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Warner Music Polska nie wykluczają podjęcia ponownych negocjacji w przyszłości".

Warner Music Poland w 2015 r. za 8 mln zł kupił Polskie Nagrania, posiadające w swoich zasobach 36 tys. nagrań polskich artystów.(ks/pap)