W wyniku wejścia w życie nowelizacji (Dz. U. Nr 125, poz. 842), osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych (art. 961 k.r. i o.).
Zdaniem projektodawców nowelizacji, nowa regulacja ma wypełnić występującą obecnie lukę prawną polegająca na braku przepisu, który wprost odnosiłby się do zakazu krzywdzenia dzieci. Odwoływanie się dotychczas do art. 40 Konstytucji RP było niewystarczające, tym bardziej, że wspomniany przepis został stworzony do innych celów i jego istnienie ma chronić przed okrutną i nieludzką władzą, a nie przed rodzicami czy opiekunami krzywdzącymi dzieci.
Dodatkowym argumentem uzasadniającym wprowadzenie art. 96a k.r.i o. była zgodność z prawem międzynarodowym i złożonymi przez Polskę zobowiązaniami międzynarodowymi w sferze ochrony dziecka, zwłaszcza z art. 7 i 24 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych otwartego do podpisu w Nowym Yorku dnia 19 grudnia 1966 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167).

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line