Podczas specjalnej konferencji prasowej minister Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że resort przygotował zmiany Kodeksu karnego, dzięki którym stalking będzie ścigany jako przestępstwo. Minister stwierdził, że impuls do pojęcia tych prac dały wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Oceniono w nim skalę tego zjawiska w Polsce i okazało się, że spośród 10 tys. badanych Polaków co 10 stwierdził, że padł ofiarą stalkingu. Ofiarami takich działań w Polsce padło aż 3 mln osób, a niemal 80 proc. doświadczyło tego w ciągu ostatnich pięciu lat. 52,9 proc. ofiar było nękanych więcej niż raz w życiu. Jak wynika z badań, w co drugim przypadku do nękania dochodzi między osobami blisko ze sobą związanymi emocjonalnie: obecnymi lub byłymi partnerami.

Prof. Andrzej Zoll zapowiedział, że do Kk wpisane zostanie zarówno uporczywe nękanie, które doprowadza ofiarę do "uzasadnionego odczucia strachu" o siebie i rodzinę, jak i złośliwe wykorzystywanie danych osobowych celem wyrządzenia szkody materialnej i osobistej. Oba przypadki zagrożone będą karą do trzech lat więzienia. - Są sytuacje, gdy ofiara w efekcie nękania zmuszona jest do zmiany stylu życia, miejsca zamieszkania - mówił minister i zaznaczył, że chodzi o różne sytuacje, m.in. nękanie setkami telefonów, sms-ów, śledzenie, ale też np. obdarzanie swojej ofiary prezentami, których nie chce.

Prof. Andrzej Zoll przedstawił w trakcie konferencji propozycje nowych regulacji w Kodeksie karnym. Oto one:

Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto złośliwie wykorzystuje dane osobowe innej osoby celem narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
Podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub § 2 odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.

Zbigniew Wrona, odsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości poinformował, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. - Można liczyć, że na początku jesieni projektem zajmie się Sejm - powiedział.