Wreszcie ministerstwo sprawiedliwości usunęło luki w systemie kar za wykroczenia. Projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń przygotowany przez ten resort przewiduje zaostrzenie zasad odpowiedzialności za wszystkie wykroczenia. I tak proponuje się podwyższenie górnej granicy kary grzywny z 5 tys. złotych do 10 tys. złotych oraz dolnej granicy z 20 złotych do 50 złotych. Górna granica nawiązki wzrośnie dwukrotnie tj. do 2 tys. złotych.

Higieniczny relaks

Dzięki precyzyjnemu określeniu, czym jest niszczenie trawników wprowadzona zostanie możliwość korzystania z trawników lub zieleńców w celach rekreacyjnych. Zmiana wzorowana jest na praktyce krajów Europy Zachodniej, gdzie powszechnym jest korzystanie w czasie przerw w pracy lub weekendów z miejskich trawników lub zieleńców w celu odpoczynku. Kara za wyprowadzanie psa na taki trawnik wyniesie aż 3 tys. złotych. Tyle samo kosztować nas będzie umieszczenie nieprzyzwoitego ogłoszenia, napisu, rysunku lub zdjęcia w miejscu publicznym. Co więcej policja będzie miała podstawę prawną do ukarania tak słonym mandatem osoby używające publicznie słów nieprzyzwoitych. Całe szczęście, ż kodeks nie wykluczył zastosowania w takich wypadkach nagany.

Czystość wody i pociągów

Zmiany przewidują umożliwienie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób nie wywiązujących się z obowiązków dostarczania właściwej jakości wody pitnej. Karze więc będzie podlegać osoba zanieczyszczająca wodę służącą do spożycia przez ludzi i zwierząt, znajdującej się poza siecią wodociągową.

Nowe kary są przewidziane dla właścicieli środków transportu publicznego. Do tej pory nie było możliwości nakładania mandatów za brud w pociągach, autobusach i taksówkach. Wymagań higienicznych, jakim powinny odpowiadać środki transportu przeznaczone do przewozu ludzi nie mogła egzekwować Państwowa Inspekcja Sanitarna czy policja. Teraz to się zmieni.

Cennik za żebranie i inne występki

Za żebranie w miejscach publicznych można będzie otrzymać mandat 3 tys. złotowy, podobnie jak za uszkodzenie cudzego ogrodu warzywnego, owocowego. Za kąpanie w miejscach  niedozwolonych otrzymamy – 500 zł, za prowadzenie auta bez dokumentów i za opóźnienie się ze zgłoszeniem urodzin dziecka lub zgonu – tyle samo, albo w sytuacjach usprawiedliwionych okolicznościami – naganę. Za kopanie rowu czy wydobywanie piasku na nie swoim gruncie grozić będzie kara do tysiąca złotych. Podobnie jak za nie oświetlenie miejsc publicznych i ziszczenie latarni ( od 500 do tysiąca zł). Za noszenie bezprawnie munduru wojskowego lub milicyjnego albo orderów, które nie zostały przyznane można zapłacić 2 tys. złotych mandatu karnego.

Projekt był już w uzgodnieniach międzyresortowych, wkrótce zajmie się nim Rada Ministrów. Planowane vacatio legis wynosi tylko 14 dni.